Ukraina podjęła ważne działania przeciwko Rosji. Efekt wyjątkowo zabolałby Moskwę

Ukraina dąży do tego, by Rosja została wykluczona z ONZ i Rady Bezpieczeństwa. – Podjęliśmy ważny krok – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Rosja jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (obok Chin, Francji, USA i Wielkiej Brytanii). W obecnej sytuacji brzmi to jak nieśmieszny żart. Mowa przecież o państwie-agresorze, które rozpętało największą wojnę w Europie od czasów II wojny światowej.

Ukraina od dłuższego czasu domaga się, by Rosję wykluczyć z Rady Bezpieczeństwa. I ma ku temu argumenty.

Nie tylko, nazwijmy to, moralne, lecz także prawne. Ukraina zwraca uwagę na tryb, w jakim Federacja Rosyjska zajęła stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. A w zasadzie jego brak.

Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dziś podjęliśmy ważny krok. Ukraina zainicjowała proces, którego celem jest wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i z samej ONZ – napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Ukraina wskazuje, że Rosji w RB ONZ i ogółem w całej organizacji jest niezgodne z prawem, ponieważ 31 lat temu delegacja rosyjska de facto zaczęła okupować w RB ONZ miejsce ZSRR”.

Rosja nie miała ku temu żadnych podstaw statutowych – napisał Kubeba. Chodzi o to, że nie nastąpił żaden prawny proces, uznający Federację Rosyjską za kontynuatora ZSRR.

– Pogwałcenie statutu odbyło się na podstawie… zwykłej zamiany tabliczek ZSRR na Federacja Rosyjska – podkreślił Kułeba. Jak ocenił, wejście Rosji do ONZ odbyło się z naruszeniem punktu 2. artykułu 4. statutu ONZ, który wyznacza procedurę przystąpienia do organizacji.

Ukraińskie MSZ wskazało, że po rozpadzie ZSRR Rada Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych powinno rozpatrzyć wniosek Rosji o kontynuowanie w miejsce Związku Radzieckiego pełnienia członkostwa w ONZ. Taką drogę przeszły m.in. Czechy i Słowacja, gdy przestało istnieć państwo będące członkiem ONZ, czyli Czechosłowacja.

Ukraina apeluje do państw członkowskich ONZ do odnowienia zastosowania statutu ONZ w kwestii legalności członkostwa Federacji Rosyjskiej w ONZ oraz do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka RB ONZ i wykluczenia jej z ONZ – zaapelował Dmytro Kułeba.

Źródło: Radio Zet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *