Tusk stracił cierpliwość do TVP. Jest pozew przeciwko publicznej telewizji!

Donald Tusk rusza z ofensywą przeciw TVP. Lider PO pozywa Telewizję Publiczną za materiały w „Wiadomościach” oraz dziennikarzy TVP za film „Nasz człowiek w Warszawie”.

„Celownik” Wiadomości

Donald Tusk pozywa TVP. Szef Platformy Obywatelskiej żąda przeprosin za sposób, w jaki pokazywany jest w „Wiadomościach”. Chodzi o jego wizerunek „w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową”.

Jak czytamy w uzasadnieniu pozwu, do którego dotarło Radio Zet, taki sposób zaprezentowania Tuska „może wręcz zachęcać do fizycznych ataków na niego”. Do pozwu załączono 28 screenów oraz 28 nagrań głównych wydań „Wiadomości” TVP, w których pokazano Tuska „z celownikiem na piersi i w czerwonej poświacie”.

Komunikaty wizualne, w szczególności sugestywna symbolika, które wraz z wypowiedziami językowymi składają się treść „Wiadomości”, prowadzą do swoistego naznaczenia, napiętnowania opozycyjnego polityka – pisze prof. dr hab. Magdaleny Matei, której ocenę zacytowano w uzasadnieniu. Przypomnijmy, że przewodniczący PO został objęty ochroną SOP z powodu pogróżek, które otrzymywał.

Donald Tusk domaga się od TVP przeprosin, które miałyby być opublikowane na antenie TVP i TVP Info w głównym wydaniu „Wiadomości”, oraz wpłaty 30 tys. złotych na cel społeczny. Do tego ma dojść roczny zakaz pokazywania go we wspomniany w pozwie sposób.

Dziennikarze też pozwani

Ale to nie koniec ofensywy Donalda Tuska. Jak donosi portal i.pl, szef PO pozwał też dziennikarzy TVP Jarosława Olechowskiego i Marcina Tulickiego za film „Nasz człowiek w Warszawie”. Produkcja, która miała premierę 9 kwietnia 2022 roku, sugeruje, że w czasie swoich rządów Tusk prowadził prorosyjską politykę. Reprezentujący szefa PO prawnicy przekonują, że twórcy filmu posługują się „wieloma technikami manipulacyjnymi”, które mają uzasadniać „tezy lansowane przez TVP” o prorosyjskość lidera największej partii opozycyjnej. Wskazywane są np. manipulacje w montażu czy wyrywanie słów z kontekstu.

Donald Tusk żąda od pozwanych dziennikarzy opublikowania na ich własny koszt przeprosin np. 15 razy przed głównym wydaniem Wiadomości, do tego na YouTube i portalach informacyjnych.

Źródło: i.pl, Radio Zet

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *