To będzie trudny weekend. Ruszają negocjacje opozycji na temat utworzenia nowego rządu

Opozycja spędzi cały weekend na negocjacjach umowy koalicyjnej. Wszyscy przychodzą na spotkanie z długimi listami życzeń.

Opozycja na razie porozumiała się w sprawie wspólnego kandydata na premiera, którym jest Donald Tusk. Kolejne etapy dochodzenia do konsensusu w sprawie przyszłego rządu przełożono w tym tygodniu na weekend ze względu na wyjazd lidera PO do Brukseli. Przyszły premier prowadził tam nieformalne rozmowy na temat odblokowania środków z KPO.

Ruszają negocjacje

Od piątkowego popołudnia trwają rozmowy w formacie liderów oraz w podgrupach i będą trwały aż do niedzieli. – Negocjacje zaczną się od spotkania liderów. Potem ewentualnie do stołu usiądą wysłannicy, którzy będą układać te klocki – mówi w rozmowie z Onetem polityk Polski 2050.

W Platformie Obywatelskiej panuje przekonanie, że wszystkie szczegóły da się dograć w ciągu kilku najbliższych dni. – Musimy zrobić to szybko, ponieważ prezydent domaga się umowy koalicyjnej – mówi polityk PO.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej podsumowującej konsultacje ze wszystkimi siłami politycznymi powiedział, że KO, Trzecia Droga i Lewica nie mają podpisanej umowy koalicyjnej. W sumie nie powinno go to nic obchodzić, bo to nie leży w zakresie jego kompetencji. Opozycji zależy na czasie, więc jeśli prezydent się uparł na tę umowę, to ją w miarę szybko zobaczy.

Lista życzeń

Negocjacje mają to do siebie, że każdy na początku licytuje wysoko, ale w przypadku opozycji nie powinno być większych problemów z szybkim dojściem do porozumienia. Każda ze stron podkreśla, że jak zajdzie taka potrzeba, to się posunie.

Każdy przyjdzie na rozmowę ze swoją długą listą życzeń. Na pewno w kilku miejscach okaże się, że do jednego resortu jest kolejka chętnych – mówi rozmówca portalu.

PSL jest zainteresowany fotelem wicepremiera i resortem rolnictwa i gospodarki. Nieoczekiwanie łypią okiem na Ministerstwo Obrony Narodowej, ale mają świadomość, że ciężko będzie powalczyć o to ministerstwo. Najprawdopodobniej wszystkie resorty siłowe przypadną Platformie Obywatelskiej.

Duże zainteresowanie budzi Ministerstwo Aktywów Państwowych, które ma pod sobą spółki Skarbu Państwa. Nowa Lewica chce objąć tekę ministra edukacji i cyfryzację.

Nieoficjalnie wiadomo, że Donald Tusk jest skory do dużych ustępstw podczas negocjacji. Lider PO chce szybko stworzyć „rząd zgody narodowej”.

Źródło: Onet.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *