TEN Sondaż to zmartwienie dla Kaczyńskiego. PiS nie będzie rządzić po wyborach?

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie będzie już rządzić po wyborach w 2023 roku – tak wygląda sondaż SW Research dla rp.pl.

Sondaż: PiS wygra, ale jednocześnie przegra?

Według większości sondaży PiS wygra wybory, ale wprowadzi do Sejmu zbyt małą liczbę posłów, by samodzielnie rządzić. Partia ma zaś niskie zdolności koalicyjne, więc może stracić jesienią władzę. Przekonuje o tym poniższy sondaż.

Niezbyt optymistyczne zdanie, jeśli chodzi o przyszłość PiS, mają uczestnicy badania dla „Rzeczpospolitej”. W sondażu SW Research zapytano: „Jaki Pani/Pana zdaniem wynik wyborczy w nadchodzących wyborach osiągnie PiS”. Aż 54,1 proc. uważa, że PiS nie będzie rządziło po wyborach. 35 proc. jest zdania, że partia przegra wybory, a 19,1 proc. prognozuje, że ugrupowanie Kaczyńskiego wygra elekcję, ale nie da rady zbudować większości.

Zdecydowana mniejszość widzi szansę na 3. kadencję rządów PiS. 14,8 proc. respondentów jest zdania, że partia wygra wybory i będzie rządzić w koalicji. 10,3 proc. – że wygra wybory i będzie rządzić samodzielnie.

Przegraną prognozują najczęściej osoby poniżej 24. roku życia i mieszkające w miastach od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców.

20,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Kiedy wybierzemy kolejny skład Sejmu?

Kiedy zaś wybierzemy nowy skład Sejmu? Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Dokładna  data nie jest obecnie jeszcze znana. Musi ostać podana nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Wybory parlamentarne odbywają się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy:

niedziela 15 października 2023 r.,
niedziela 22 października 2023 r.,
niedziela 29 października 2023 r.,
niedziela 5 listopada 2023 r.

Czy PiS ma jednak szansę na sukces?

Czy PiS ma jednak jeszcze szansę na wygranie wyborów? Oczywiście przez najbliższe miesiące wiele może się jeszcze zdarzyć. Zaostrzenie wojny na Ukrainie może sprawić, że wyborców znów będą lgnąć do partii rządzącej. Opozycja musi też przedstawić spójny program i nową wizję Polski.  Bez tego ryzykuje kolejną klęską.

Źródło: gazeta.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *