Kto będzie rządził Polską po następnych wyborach? Polacy wskazali swoich faworytów [SONDAŻ]

Kto będzie rządził w Polsce po kolejnych wyborach? O to zapytała pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Okazało się, że większość osób stawia na Zjednoczoną Prawicę.

Kto będzie rządził Polską?

Aż 31 proc. badanych wskazało na Zjednoczoną Prawicę.

Z kolei zdaniem 28 proc. po kolejnych wyborach do Sejmu partia Kaczyńskiego straci władzę i rząd będą budowały partie opozycyjne.

Największa grupa – aż 41 proc. – wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Ciekawiej robi się jednak, gdy ktoś wgłębi się w dokładniejsze wyniki badania. Pokazują one, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy w ogromnej większości wierzą w sukces partii Jarosława Kaczyńskiego, a wyborcy Koalicji Obywatelskiej – w zwycięstwo obecnej opozycji. Wyborcy Polski 2050 również twierdzą w większości, że w Polsce stery przejmą politycy obecnej opozycji, choć w ich przypadku proporcje nie są już takie jasne.

sondaż
Źródło: wpolityce.pl

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1059 osób w dniach od 24 do 27 września 2021 roku.

Sytuacja na polskiej scenie politycznej

Zarówno powyższe wyniki, jak i dane z ostatnich sondaży dot. partii politycznych, pokazują,  jak mocno Polacy są podzieleni, jeśli chodzi o scenę polityczną. Jak na razie Zjednoczoną Prawicę popiera ponad 30 proc. wyborców (ostatnio ok. 40 proc.). Drugie miejsce odbiła dla siebie ponownie Koalicja Obywatelska, która zepchnęła na 3. miejsce Polskę 2050. Dalsze miejsca należą do – w zależności od badania – Konfederacji czy Lewicy. Poza Sejmie mogłoby znaleźć się PSL, Porozumienie czy Kukiz’15.

Politycy i dziennikarze sugerują, że kolejne wybory odbędą się wiosną 2022 r. Byłaby to szansa opozycji na odzyskanie władzy i pierwsze „sprawdzam” dla Donalda Tuska, który znów stoi na czele PO.

Źródło: wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *