Symbole religijne znikają z warszawskich urzędów, PiS wściekłe na Rafała Trzaskowskiego. „Od krzyża zginie”

Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, na mocy którego z urzędów w Warszawie znikną krzyże. Politycy PiS są bardziej niż wkurzeni.

Urzędy mają być świeckie

Zmiany w Warszawie. Na pierwszy rzut oka tylko kosmetyczne, ale w sieci już rozpętała się burza. Wszystko przez podpisanie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego pewnego rozporządzenia.

Na jego mocy z urzędów (ścian i biurek urzędników) w stolicy znikną symbole religijne. Również wszystkie wydarzenia organizowane przez miasto będą świeckie. — Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument — powiedziała Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

Wytycznych, które mają zapobiegać dyskryminacji jest więcej. Rozporządzenia podpisane przez Rafała Trzaskowskiego zakłada też m.in. respektowanie przez urzędników prawa związków jednopłciowych. Od teraz będzie można odebrać dokumenty w imieniu partnera lub partnerki czy kontaktować się ze szkołą w sprawie dziecka jednego z nich.

Również osoby transpłciowe będą mogły liczyć na życzliwe traktowanie. Po raz pierwszy nie będzie miało znaczenia to, co znajduje się w dokumentach. Urzędnicy będą musieli się też zwracać do petenta czy petentki taką formą imienia czy zaimków określających płeć, jakie ta osoba sama zasygnalizuje.

PiS wściekłe, Trzaskowski tłumaczy

Takie rozporządzenie wywołało oczywiście wielkie poruszenie i lawinę komentarzy. Przodują w nich politycy Prawa i Sprawiedliwości. – Opiłowywanie katolików drastycznie przyspiesza… Prezydent Trzaskowski podpisał rozporządzenie zakazujące wieszania krzyży w urzędach i eksponowania symboli religijnych na biurkach urzędników. KTO Z KRZYŻEM WOJUJE, OD KRZYŻA ZGINIE! – napisała na platformie X Maria Kurowska.

– Skandal! Rafał Trzaskowski zakazuje krzyży w urzędach – napisał Tobiasz Bocheński i dołączył filmik.

– Rafał Trzaskowski stawia się na pozycji wolnościowca, a faktycznie wprowadza współczesną cenzurę. Bo, czym jest wprowadzanie zakazu symboli religijnych, krzyża? To jest dyskryminacja w czystej postaci stwierdziła z kolei Małgorzata Gosiewska.

Sam Rafał Trzaskowski wytłumaczył swoją decyzję na platformie X.

– Każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki. A każdy, kto przychodzi do urzędu załatwić swoją sprawę, ma prawo czuć się jak w neutralnym urzędzie. Po prostu. Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję – stąd elementy religiine choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka. „Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań” – napisał prezydent Warszawy.

Źródło: Wp.pl

 

1 Odpowiedzi na Symbole religijne znikają z warszawskich urzędów, PiS wściekłe na Rafała Trzaskowskiego. „Od krzyża zginie”

  1. bb pisze:

    ciekawe co9 powiedzą wierzący antykatoliccy za to komunistyczni wyznawcy pisu na powieszenie w urzędach półksięzyca. To symbol światowej religii. A w razie co to kto ściąga półksiężyc od takiego sierpa zgiinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *