Sromotna porażka PiS w Sejmiku. Przepadła uchwała w obronie Jana Pawła II

Pod obrady Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego trafiła uchwała w obronie Jana Pawła II. W trakcie obrad doszło do karczemnej awantury.

Poniedziałkowa sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego została zdominowana przez debatę nad uchwałą „w sprawie obrony czci i godności imienia Wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II”. Głosowanie, które miało by formalnością, skończyło się sromotną porażką Prawa i Sprawiedliwości.

Awantura na sesji

„Gazeta Wyborcza” opisuje wydarzenia, które miały miejsce podczas sesji. Sejmikowi radni podzielili się na dwa obozy. Jedni opowiadali, jak ważną postacią był dla nich Jan Paweł II, dzielili się wspomnieniami i podważali rzetelność reportażu wyemitowanego przez TVN24. Druga strona mówiła o wolności mediów i domagała się odtajnienia kościelnych archiwów.

Projekt uchwały przedstawił Marek Bogusławski z PiS, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Polityk od razu dostał kontrę od radnego z Koalicji Obywatelskiej.

To element ataku na wolne media – mówił Jan Maćkowiak. Dodał, że dziennikarze mają prawo przedstawiać obiektywny i niezależny stan rzeczy. Stwierdził ponadto, że autorytetem dla młodzieży nie powinna być osoba, w stosunku do której nie wszystkie kwestie zostały wyjaśnione. – Skandal, wstydź się! – odpowiedział mu Grzegorz Banaś z Ludu Świętokrzyskiego (klub PiS), który od razu wyszedł z sali.

To zakłamanie w tym filmie przekracza wszelkie granice przyzwoitości. My wszyscy wiemy, materiały były preparowane – stwierdziła Elżbieta Śreniawska z PiS.

Henryk Milcarz z Lewicy przebieg dyskusji nazwał „hucpą” i dodał, że być może „papież to ogląda i się wstydzi za nas”. Radny niezrzeszony Grzegorz Świercz stwierdził, że Jana Paweł II był wielkim Polakiem, ale byli więksi. Wymienił Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika i Marię Curie-Skłodowską.

Przegrane głosowanie

Uchwała nie była w porządku obrad, więc trzeba było przeprowadzić głosowanie, żeby się w nim znalazła. Do tego jest potrzebna bezwzględna większość głosów.

Za wprowadzeniem uchwały zagłosowało 15 radnych, o jedną osobę za mało, by mogła być dalej procedowana. To radni wybrani z listy PiS, a także radny niezrzeszony, ale wybrany z list KO Sławomir Gierada. Przeciwko był tylko Jan Maćkowiak z KO. Aż dwunastu radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. Głosu nie oddali radni reprezentujący PSL i Lewicę.

Przypomnijmy, że na początku marca została przez Sejm przyjęta uchwała o obronie Jana Pawła II. Zagłosowało 318 posłów, z czego 271 było za, 43 – przeciw. Koalicja Obywatelska i Polska 2050 wyjęły karty do głosowania.

Foto: Depositphotos.com Źródło: Gazeta Wyborcza

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Sromotna porażka PiS w Sejmiku. Przepadła uchwała w obronie Jana Pawła II

  1. Krzysztof 2591 pisze:

    Czyli głosowaniem próbują korygować fakty. Ciekawe, co jeszcze będą próbowali uchwalić?
    Korektę wyników meczu reprezentacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *