Sprawa męża Elżbiety Witek przebywającego na OIOM-ie ma dalszy ciąg. Córka zmarłej idzie do sądu

Mamy ciąg dalszy sprawy Elżbiety Witek i jej męża przebywającego od ponad dwóch lat na OIOM-ie legnickiego szpitala.

Nie widać końca sprawy męża marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Kilka dni temu branżowy portal MedycynaPraktyczna.pl podliczył koszt ponad dwuletniego pobytu Stanisława Witka w szpitalu w Legnicy. Sprawa zaczęła się od córki zmarłej pacjentki, która nie mogła zostać umieszczona na OIOM-ie.


Córka zmarłej idzie do sądu

Jak informuje RadioZet.pl, pełnomocniczka reprezentująca córkę zmarłej pacjentki złożyła zażalenie na decyzję podjętą przez legnicką prokuraturę. Chodzi o fakt nieuznania przez prokuraturę córki zmarłej pacjentki za pokrzywdzoną, co odebrało jej wszelkie prawa dotyczące postępowania przygotowawczego.

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa i nie przyjęła zażalenia na tę decyzję. Mecenaska Kinga Dagmara Siadlak kwestionuje to rozstrzygnięcie i chce, aby sąd nakazał prokuraturze zajęcie się zażaleniem. W ocenie pełnomocniczki, śledczy nie wykonali wszystkich czynności i ograniczyli się tylko do przesłuchania jej klientki.

Nie można się zgodzić z zarzutem dotyczącym tego, by w wyniku zachowania dyrektora i personelu medycznego popełniono czyn zabroniony na szkodę interesu zawiadamiającego. Nie jest prawdą, by w wyniku tego działania nastąpiła śmierć matki zawiadamiającej. (…) Zwolnienie jednego spośród 10 łóżek na oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, być może zwiększyłoby szanse na przyjęcie matki zawiadamiającej na oddział, a być może nie, bo zostać mogłoby zajęte przez innego pacjenta – brzmi fragment uzasadnienia o odmowie wszczęcia śledztwa.

Prokurator przytoczył te argumenty bez przejrzenia dokumentacji medycznej męża Elżbiety Witek, przesłuchania dyrektora i personelu szpitala czy opinii biegłych – zauważa adwokat Kinga Dagmara Siadlak.

Koszt pobytu w szpitalu

Portal MedyczynaPraktyczna.pl podliczył koszty pobytu Stanisława Witka na OIOM-ie legnickiego szpitala. Dotychczasowy koszt opieki mógł kosztować podatnika nawet 900 tys. zł. Jako, że pobyt pacjenta w takim stanie na OIOM-ie jest nieuzasadniony, NFZ powinien wstrzymać finansowanie leczenia, a szpital dochodzić roszczeń od rodziny chorego.

NFZ rozlicza pobyt na takich oddziałach płacąc za wykonanie punktów w skali TISS-28. Chodzi o to, że im cięższy stan pacjenta, tym więcej trzeba wykonać procedur medycznych i na tej podstawie wyceniana jest doba pobytu pacjenta na OIOM-ie. W najcięższych przypadkach może to być nawet 50 punktów do rozliczenia.

Jednak u pacjenta dłużej przebywającego na takim oddziale części procedur już się nie wykonuje, więc liczba punktów TISS-28 spada do 20-25. Zakładając, że wartość punktu TISS-28 oscyluje wokół 50 zł, a dziennie na OIT wykonuje się u pacjenta „przewlekłego” procedury za ok. 20 punktów, miesięczny rachunek, jaki mogliby otrzymać bliscy takiego chorego, wyniósłby ok. 30 tysięcy złotych – wyliczają eksperci.

Źródło: Radio Zet

8 Odpowiedzi na Sprawa męża Elżbiety Witek przebywającego na OIOM-ie ma dalszy ciąg. Córka zmarłej idzie do sądu

 1. Halina leksy pisze:

  Moje zdanie jest takie że nie można w ten sposób grać na chorobach bliskich a tu wręcz odwrotnie bo nie lubię PiS to szukam wszystkiego żeby tylko dowalić komuś z tej partii

 2. Lucyna pisze:

  Nie ma u nas sądów niezawisłych to i tej sprawie będzie łeb ukręcony, dokąd mąż będzie żył będziemy wszyscy za niego płacić

 3. Bożena pisze:

  NFZ musiał wiedzieć że pacnent o takim nr.PESEL jest mężem Pani Witek inaczej Fundusz by w raportach zwrotnych wycofałby taki nr PESEl jako błąd i nie zapłacił za procedury wykonane w szpitalu

 4. Joanna pisze:

  Ta kobieta powinna pokryć wszystkie koszty za pobyt męża na Ojomie wykorzystała swoje stanowisko to jest karygodne i nie powinno mieć miejsca myślę że Sad będzie niezawisły w imię czego my podatnicy mamy płacić za męża Witek HANBA

 5. Tadeusz pisze:

  TO jest zgroza aby blokować bo miejsca na OJOMIE dla rodziny która ma wpływy i szpital jej się po prostu boi. Wydaje się że trzeba zrobić wszystko aby ta pani za pobyt nieuzasadniony zapłaciła, gdyż wszyscy podobno są równi wobec prawa?????

 6. Tatiana pisze:

  Wiele niesprawidliwosci jest w Naszym Kraju ale to co dzieje się wokół tej sprawy to jakaś paranoja. Współczuję oczywiście mężowi tej kobiety ale uważam że sąd powinien wydać nakaz przekazania pacjenta na oddział paliatywny a żonę pozwać do pokrycia kosztów pobytu pacjenta za czas nieuzasadniony przedłużeniem pobytu na OIOM ….ale w Naszym Kraju rządzący niestety wykreślili słowa SPRAWIEDLIWOSC HONOR . Przykre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *