Sensacyjne zawiadomienie do prokuratury! Banaś zarzuca przestępstwo Elżbiecie Witek?!

Marian Banaś wziął na celownik Elżbietę Witek! Arcywróg PiS złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu.

Banaś skarży na Witek

Jak donosi RMF FM, prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Wcześniej NIK lakoniczny komunikat w tej sprawie na platformie X (czyli dawnym Twitterze).

Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, skutek którego doprowadził do uniemożliwienia funkcjonowania Kolegium NIK – czytamy w komunikacie.

O co chodzi? Według informacji RMF FM, Banaś zarzuca pani marszałek, że ta celowo pozostawiała bez odpowiedzi wnioski o uzupełnienie kolegium NIK. To doprowadziło do paraliżu tej komórki Izby, która została pozbawiona możliwości działania i podejmowania decyzji. Jak informuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” rzecznik NIK Łukasz Pawelski, od początku swojej kadencji Banaś złożył do pani marszałek łącznie 40 wniosków o powołanie członków Kolegium, z czego 17 Elżbieta Witek miała skierować do KOP celem zaopiniowania.

Na 40 wniosków Pani Marszałek powołała 7 członków Kolegium – przekazał rzecznik.

Jak stwierdzono w zawiadomieniu, ostatni raz marszałek Sejmu powołała nowych członków kolegium w 2020 roku. Od początku września w kolegium brakuje kworum. Skończyły się bowiem kadencje 3 członków gremium.

Celowe działania?

Marian Banaś argumentuje, że Elżbieta Witek powinna odpowiadać za niedopełnienie obowiązków, czym wyrządzić miała szkodę interesowi publicznemu. Kolegium pełni kluczową rolę, m.in. przy zatwierdzaniu wyników kontroli NIK. Działania marszałek komplikują więc działania Izby.

Jeśli sytuacja z początku września będzie trwała dłużej, to konsekwencja będzie oznaczała rzeczywiste i trudne do oszacowania skutki. To np. brak planu pracy NIK na rok następny. Niestety, ostatnie lata pokazały brak szacunku do norm i zasad konstytucyjnych i ustawowych – podkreślił rzecznik NIK.

Relacje Elżbiety Witek i NIK nie są łatwe. Przypomnijmy, że Izba nakładała kary na panią marszałek za to, że nie stawiła się ona przed NIK na przesłuchaniach w sprawie kontroli rządowego projektu Polskie Szwalnie. Marszałek twierdziła, że NIK nie może powoływać jej na świadka.

Źródło: RMF FM, Rzeczpospolita

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

3 Odpowiedzi na Sensacyjne zawiadomienie do prokuratury! Banaś zarzuca przestępstwo Elżbiecie Witek?!

  1. maciej pisze:

    A co odnosnie afery wizowej, a co z 4 milionami dla Kukiza, a co z ,, Willa plus”, a co z opublikowaniem do publicznej wiadomosci majatku premiera i jego zony, a co z rozliczeniem ochrony kaczora (ida z naszch pieniedzy) a co zagubionymi rakietami itd idt , zapomiales o tym trolu ?

  2. Czytelnik pisze:

    Składanie zawiadomienia do ręcznie sterowanej pisowskiej prokuratury raczej nie ma sensu. Piotruś Pan już zapomniał jak dla psychofanów pisu Banaś był kryształem? Ach zapomniałem, że to przecież przez opozycje Banaś został wybrany na szefa NIK.

  3. Piotr pisze:

    A co tam nowego w sprawie pokojów na godziny w kamienicy B. Tym też wam się nie wolno zajmować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *