Rosyjscy kibice pojawili się na turnieju w Polsce, a policja nic nie wie! „Nie posiada informacji”

Fani rosyjskiego klubu CSKA Moskwa pojawili się na kibicowskim turnieju piłkarskim w Radlinie. Pojawia się pytanie, w jaki sposób Rosjanie przekroczyli polską granicę.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, na turnieju zorganizowanym w Radlinie przez kibiców Ruchu Chorzów, pojawili się rosyjscy kibice klubu CSKA Moskwa. Nawet się nie kryli, w hali wisiała klubowa flaga. Fani moskiewskiego klubu są stałymi gośćmi turnieju w Radlinie, w 2019 roku delegacja brała nawet udział w rozgrywkach.

Kibice CSKA mają z kibicami Ruchu Chorzów układ. Jednak po rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja się zmieniła i obecność rosyjskich gości rodzi wiele pytań.

„Wyborcza” zapytała straż graniczną, w jaki sposób rosyjscy kibice przekroczyli polską granicę. Należy pamiętać, że według rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 19 września 2022 r. obywatele Federacji Rosyjskiej nie mogą wjechać na terytorium Polski w celach biznesowych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Odpowiedź była wymijająca.

Wśród obywateli Rosji przekraczających ten odcinek granicy dominują osoby, które jadą do pracy, lub ci, którzy mają legalne tytuły pobytowe na terytorium Unii Europejskiej – usłyszała gazeta od rzeczniczki straży granicznej por. Anny Michalskiej.

Gazeta zapytała też o sprawę kibiców CSKA Moskwa Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję.

Policja nie posiada informacji potwierdzających obecność obywateli Federacji Rosyjskiej w turnieju kibiców Remi Cup, który odbył się 21 stycznia 2023 roku w Radlinie. W trakcie zabezpieczenia powyższej imprezy policjanci nie legitymowali żadnych obywateli Federacji Rosyjskiej – odpowiada podkomisarz Patryk Błasik z wodzisławskiej komendy policji. ABW na razie nie skomentowała sprawy.

A co na ten temat mają do powiedzenia władze Radlina? Okazuje się, że impreza nie jest finansowana przez miasto, ale organizator nie płaci za wynajem hali. Czy urzędnicy wiedzieli, że na turnieju pojawili się goście z Moskwy?

Nie mamy informacji o dokładnej liczbie kibiców i jakim konkretnie klubom kibicują. Wiemy jednak, że na turniej przybywają miłośnicy futbolu z różnych stron, nie tylko Polski. To najdłużej trwająca impreza tego typu w Polsce i zapewne w tej części Europy. W poprzednich latach gościliśmy w Radlinie kibiców spoza Polski, m.in. z Bratysławy czy Madrytu – odpowiada rzecznik magistratu Marek Gajda.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Foto: Depositphotos.com

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *