Rosjanie wpływali na polskich polityków?! Szpiegowska siatka rozbita, TAKI był jej cel

W cieniu przeszukań u Zbigniewa Ziobry funkcjonariusze ABW przeprowadzili również inną akcję na terenie Warszawy i Tychów. Chodzi o śledztwo w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosjan. Szpieg miał wpływać na polskich polityków.

Ostatnie dni mijają pod znakiem akcji służb dotyczącej nieprawidłowości w dysponowaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości. Niejako w cieniu spektakularnych przeszukań nieruchomości Zbigniewa Ziobry Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła również inną ważną akcję.

W środę doszło do przeszukań w Warszawie i Tychach, te działania mają śledztwem w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji, wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej.

Efektem akcji jest zabezpieczenie 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów. Udokumentowano również działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych.

Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej – informuje Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. – Dążąc do realizacji ww. celów uruchomiono m.in. portal internetowy o zasięgu międzynarodowym Voice of Europe, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie – czytamy w komunikacie ABW. Jak dodano, służby ustaliły sposób finansowania procederu, zabezpieczono też nośniki elektroniczne, w tym telefony.

W sprawie pojawia się też wątek obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Śledztwo w jego sprawie zakończyło się 19 stycznia aktem oskarżenia.

Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie – czytamy w komunikacie ABW. – Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania osób. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie – dodano.

Okazuje się więc, że rosyjskie służby próbowały wpływać na wybory do Europarlamentu. Już wcześniej czeski kontrwywiad cywilny, Informacyjna Służba Bezpieczeństwa, zdemaskował szpiegowską siatkę, która miała wpływać na polityków w: Polsce, Węgrzech, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.

Źródło: ABW

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *