„Rafał, nie brzmisz jak Polak.” Dlaczego ten wywiad Trzaskowskiego dla CNN robi furorę?

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu telewizji CNN przy okazji wizyty w Polsce Joe Bidena. Prezydent Warszawy zbiera pochwały, nawija z amerykańskim akcentem, jakby urodził się w Los Angeles. To dobrze, ale dlaczego to nie jest norma?

Nie ma wytłumaczenia

Wiemy, że ile ludzi, tyle opinii, ale naszym zdaniem jeśli ktoś w XXI w. chce być uważanym za poważnego polityka to PRZYNAJMNIEJ jeden język obcy powinien znać perfekt. Perfekt! Nie kupujemy tłumaczeń, że „oo, w tamtych czasach to coś tam, coś tam” albo „ważne, żeby znał się swojej robocie, od tego są tłumacze”.

Nie, jeżeli dziś składasz podanie o pracę i chcesz prowadzić tramwaj, sprzątać ulice albo sprzedawać pączki to każdy pracodawca pyta cię o język obcy. Więc jeśli pchasz się do polityki i ani „be” ani „me”, to sorry – naszym zdaniem szukaj innej roboty, bo wyjazdy zagraniczne i przyjmowanie zagranicznych gości to część twoich obowiązków. Analogicznie – jeśli masz wadę wymowy to nie będziesz lektorem.

To powinna być norma

Mimo wszystko – z jednej strony nie dziwimy się, że wywiad Rafała Trzaskowskiego w CNN odbił się w mediach społecznościowym szerokim echem. Słuchając prezydenta stolicy można odnieść wrażenie, że facet urodził się za Oceanem i Los Angeles albo Nowy Jork zna jak okolice Placu Teatralnego w Warszawie. Z drugiej strony, dyskusja na temat władania przez niego językiem angielskim pokazuje jak nisko w polskiej polityce wisi poprzeczka i do jakiej mizerii jesteśmy przyzwyczajeni. Umówmy się – takie rozmowy z zagranicznymi mediami to powinien być standard, o wystąpieniach w Parlamencie Europejskim nie wspominając.

Ale okej- skoro ganimy Andrzeja Dudę za angielski, gdy na to zasługuje, to chwalmy Trzaskowskiego, który pokazuje, że rozmowa w zagranicznej telewizji z polskim politykiem nie musi przynieść wstydu. Zresztą wystarczy poczytać komentarze internautów, którzy docenili występ prezydenta Warszawy w CNN.

„Marzy mi się, by każdy polski polityk tak pięknie i płynnie mówił po angielsku. Jest pan wzorem do naśladowania!”, „Panie Rafale jest pan świetnym człowiekiem ze świetnym angielskim, jakie to rzadkie wśród polskich polityków” – podkreślają internauci. W sieci aż roi się od pochlebnych komentarzy. Parafrazując klasyka – Rafał, nie brzmisz jak Polak. I bardzo dobrze.

Źródło: o2.pl

1 Odpowiedzi na „Rafał, nie brzmisz jak Polak.” Dlaczego ten wywiad Trzaskowskiego dla CNN robi furorę?

  1. Mateusz pisze:

    Ja byłem w Anglii 4 lata i też „znam” angielski, Dudę i Jakiego rozumiem, jak mówią „po angielsku”, ale Trzaskowskiego już nie???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *