Podejrzeli notatki, które Obajtek przyniósł na komisję. Aż niebywałe, co tam wypisał! „Kąsaltig”

We wtorek 9 lipca Daniel Obajtek wreszcie pojawił się przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. Uzbrojony był w plik dokumentów, na których widniały też odręczne notatki. Ich treść zaskakuje.

Obajtek i „Kąsalting Grub”

Daniel Obajtek trzykrotnie ignorował wezwanie na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą ds. afery wizowej. Tłumaczył, że składanie zeznań w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego będzie politycznym teatrem zorganizowanym przez nową władzę.

Wybory już za nami, Obajtek zdobył nawet brukselski mandat, więc i przed komisją się pojawił.

Tak naprawdę nie ja powinienem tu dziś siedzieć, z jednej prostej przyczyny: Orlen ani prezes Orlenu nie zajmował się nielegalnymi imigrantami. Takie inwestycje są wykonywane zgodnie ze standardami międzynarodowymi – powiedział już na początku. Przesłuchanie było długie i burzliwe. Obajtek posiłkował się podczas niego notatkami. Reporterzy „Faktu” podejrzeli, co były szef Orlenu zanotował w papierach, które przyniósł ze sobą. Odręczne notatki Obajtka zaskakują.

Na kartce można zauważyć słowa „Kąsaltig Grub” i „Ernst Jank”. Wygląda na to, że Daniel Obajtek nie czuje się pewnie z wymową angielskich nazw i musiał je sobie zapisać fonetycznie. Chodzi bowiem o międzynarodowe firmy – Ernst&Young i Boston Consulting Group. Oj, czujemy, że panu europosłowi może być ciężko z dogadaniem się w Brukseli.

Kłótnie na komisji

Podczas przesłuchania doszło do kuriozalnej wymiany zdań między Obajtkiem a posłanką Trzeciej Drogi Aleksandrą Leo.

Pan chojraczy na mediach społecznościowych, błaznuje na komisji – mówiła posłanka.

– Tak jak pani – odparł Obajtek.

Może pan dowolnie sobie szczerzyć te swoje słynne sztuczne zęby – rzuciła Aleksandra Leo.

– A pani swój botoks – odparował Obajtek.

– To pan ma botoks za publiczne pieniądze. Na pana miejscu przeklinałabym dzień, w którym opuścił pan Pcim – mówiła posłanka, na co były szef Orlenu powiedział, że „obraża miejscowości”. Dodał też, że nie wie, o co chodzi ze „sztucznymi zębami”.

Daria Domaradzka-Guzik, ekspertka od mowy ciała, przyjrzała się zachowaniu Obajtka na komisji. Zwróciła uwagę na szybkie tempo mówienia Obajtka, przymykanie wzroku i uciekający głos.

Poprawianie dokumentów, przekładanie ich, zdradza trzęsące się ręce. Złożenie ich w koszyczek pozwala przypilnować drżące palce – powiedziała. – Pozorny uśmiech, twarz wskazuje na spokój. Ciało zdradza zdenerwowanie i spięcie. Przy przedstawianiu się – cichutki łamiący się głos – analizowała w rozmowie z Plotkiem.

Źródło: Fakt

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *