Oburzony Nawrocki grzmi, minister Żurek odpowiada prezydentowi. Króciutko! „Nie widzę podstaw…”

Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości wywołało wściekłość PiS i Karola Nawrockiego. Waldemar Żurek odpowiada prezydentowi i ta odpowiedź nie spodoba się w Pałacu.

Nawrocki grzmi

Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek przygotował rozporządzenie nowelizujące regulamin urzędowania sądów. W praktyce chodzi o koniec obowiązku losowego wyznaczania sędziów do spraw. Minister wskazuje, że nowe zasady minimalizują ryzyko wyroków wydawanych przez nielegalne składy oraz przyspieszą pracę sądu. Ta zmiana oburzyła całe PiS, które już wietrzy spiski i grzmi o „bezprawiu” i „łamaniu Konstytucji”. Do tych głosów dołączył prezydent Karol Nawrocki, który wręcz zaapelował do sędziów, by nie respektowali rozporządzenia.

Rozporządzenie ma de facto zastąpić ustawę, ponieważ Minister Sprawiedliwości ma świadomość, że w sposób legalny nie jest w stanie wprowadzić proponowanych rozwiązań, godzących w niezawisłość i niezależność sędziowską oraz w prawo obywateli do sądu – czytamy w oświadczeniu, które pojawiło się na prezydenckim X.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej wzywam wszystkich sędziów — niezależnie od tego, w jakiej procedurze zostaliście powołani i z rąk którego Prezydenta RP odebraliście akt powołania — abyście, kierując się konstytucyjną zasadą z art. 178 Konstytucji, w sprawowaniu urzędu pozostali niezawiśli i podlegali tylko Konstytucji oraz ustawom – dodał Nawrocki.

Minister Żurek odpowiada

W piątek Waldemar Żurek był gościem programu „#BezKitu” w TVN24 i został zapytany o prezydenckie stanowisko. Czy wobec takiego głosu sprzeciwu minister wycofa się z rozporządzenia?

Ideałem byłoby, gdybyśmy mieli sytuację taką, że mamy funkcjonujący prawidłowo Trybunał Konstytucyjny. Wtedy moglibyśmy takie akty poddać kontroli i powiedzieć, czy one są właściwie uchwalone, czy one wykraczają poza kompetencję ustawową – powiedział minister. – Niestety tego trybunału nie mamy – dodał. Wygląda na to, że prezydenckie pokrzykiwania nie robią na Żurku wrażenia.

– Na ten moment nie widzę żadnych podstaw, żeby się wycofywać z takiego rozwiązania, które przyjąłem. Uważam, że ono jest dobre, zgodne z prawem, zgodne z naszą konstytucją – powiedział stanowczo szef resortu sprawiedliwości.

Już wcześniej minister tłumaczył, że zmiany mają przyspieszyć rozprawy i zagwarantować, że orzeczenia będą wydawane przez legalne składy sędziowskie. Jak podkreślał, zmiany są zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, według którego obywatel ma prawo do sądu ustanowionego zgodnie z prawem.

Źródło: TVN24

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

3 Odpowiedzi na Oburzony Nawrocki grzmi, minister Żurek odpowiada prezydentowi. Króciutko! „Nie widzę podstaw…”

  1. Jan pisze:

    w tej całej kancelarii prezydenta nadal nie wierzą że w Polsce zgodnie z konstytucją to rząd rządzi a nie prezydent. Najśmieszniej gdy różni nienachalnie inteligentni tzw. ministrowie prezydenccy usiłują wpływać na pracę rządu. Panie ministrze Żurek Chapeau Bas …..

  2. Anna pisze:

    Pan prezydent powinien wziąć konstytucję i wkuc ja na pamięć ,jego obowiązkiem jest znać konstytucję a nie słuchać tych pisowskich doradców. którzy dalej chcą nas oszukiwać i przytakiwać Kaczyńskiemu.Bardzo dobrze niech pan Żurek zrobi porządek

  3. sam pisze:

    Adrian wprowadził bezprawie, Batyr w ramach kontynuacji dzieła – broni go. Chyba nie doczytał Konstytucji… pewnie pokazują mu tylko wybrane na dany moment fragmenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *