Nowe doniesienia ws. zamachu na Słowacji. Wiadomo, kto strzelał do premiera. „Nie mam pojęcia, co zaplanował”

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Wiadomo, kim jest zamachowiec.

Do szokujących wydarzeń doszło w środę 15 maja w słowackiej miejscowości Handlova. Odbywało się tam wyjazdowe posiedzenie słowackiego rządu. Premier Robert Fico wyszedł przywitać się z ludźmi, którzy zebrali się pod budynkiem, w którym obradował rząd.

Było tam kilka osób, tylko jedna z antyrządowym transparentem. Nagle padły strzały.

Robo, chodź tutaj – miał krzyknąć zamachowiec. Oddał cztery-pięć strzałów. Według świadków, jeden z nich trafił w pierś polityka. Zamachowiec został błyskawicznie obezwładniony, a Fico przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Według doniesień, stan polityka jest poważny.

Według ustaleń słowackich mediów, zamachowcem jest 71-letni obywatel Słowacji, mieszkaniec miasta Levice. Nieoficjalnie podano jego nazwisko – to Juraj C., urodzony w 1953 roku pisarz i poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. Ustalono też, że mężczyzna legalnie posiadał broń. Pracował bowiem w firmie ochroniarskiej.

Słowacki portal Aktuality.sk skontaktował się z synem mężczyzny podejrzanego o zamach.

Nie mam pojęcia, co zaplanował i dlaczego tak się stało – powiedział zszokowany. Potwierdził, że jego ojciec mial pozwolenie na broń. Zapytany, czy ojciec miał negatywny stosunek do premiera, odparł, że „nie głosował na niego”. Zaprzeczył też, by jego ojciec w jakikolwiek sposób sugerował swoje plany. Powiedział też, że ojciec nie leczył się psychiatrycznie.

Ze świata płyną głosy wsparcia dla słowackiego premiera.

Szokujące doniesienia ze Słowacji. Robert, w tym trudnym momencie jestem z tobą myślami – napisał Donald Tusk.

– Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiedniego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, formie ani sferze – przekazał Wołodymir Zełenski.

Złe wieści ze Słowacji. Modlę się za Roberta Fico, dużo siły dla niego, dla wszystkich jego bliskich i całej Słowacji – skomentował premier Czech Andrej Babiś.

– Jestem wstrząśnięta, wszyscy jesteśmy wstrząśnięci straszliwym atakiem na Roberta Fico. Stało się coś, z czego jeszcze nie zdajemy sobie sprawy lub czego nie możemy pojąć. Fizyczny atak na premiera jest atakiem na człowieka, ale jest też atakiem na demokrację. Każdy rodzaj przemocy jest niedopuszczalny – oświadczyła prezydent Słowacji Zuzana Caputova.

Źródło: TVN24

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *