Niewygodne słowa o Wąsiku i Kamińskim w TV Republika. Prowadzący próbował ratować sytuację

Wąsik i Kamiński „nie są posłami”. Swoje zdanie wyraził poseł Rzepa podczas programu na żywo w TV Republika.

Ułaskawieni po raz kolejny

Zamieszanie wokół ponownie ułaskawionych polityków nie ustaje. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik pod koniec ubiegłego roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem. 21 grudnia marszałek Sejmu zdecydował o wygaśnięciu mandatów poselskich dla skazanych. Sprawa odbija się od  Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Ta w świetle TSUE nie może być uznawana za sąd, postanawia odrzucić odwołanie Kamińskiego i Wąsika w sprawie wygaszenia mandatów.

To poszło za daleko

Politycy spędzili kilkanaście dni w więzieniu, po czym ponownie zostali ułaskawieni. Po wyjściu na wolność temat ich mandatów powrócił. O opinie na ten temat został poproszony poseł PSL Jarosław Rzepa. Polityk był gościem programu na żywo w TV Republika. Prowadzący program zapytał czy Rzepa uważa, iż Kamiński i Wąsik są posłami, czy jednak nie?

Dla mnie nie są posłami, ponieważ ja jednak szanuję to, co się wydarzyło 20 grudnia. […] Wyrok sądu uważam za prawomocny, a w związku z tym wszelkie związane z nim konsekwencje uważam za ostateczne. Tak naprawdę nie musiał tego potwierdzać marszałek Sejmu. […] Nie mogę się zgodzić z tym, że ci panowie są nadal posłami. Mandaty im wygasły. Prezydent miał prawo i zastosował prawo łaski, natomiast oni posłami nie są i marszałek ma obowiązek zaprosić do izby parlamentarnej kolejnych posłów zgodnie z ordynacją wyborczą. Państwo możecie się ze mną nie zgodzić – odpowiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wypowiedź na temat Wąsika i Kamińskiego wprawiła prowadzącego program w osłupienie.

– Państwowa Komisja Wyborcza nie ma takiego jasnego zdania jak pan poseł, bo wystosowała oficjalne zapytanie do marszałka Sejmu, na jakiej zasadzie mają być rzekomo kolejni posłowie z listy mianowani w ich miejsce. To nie jest takie oczywiste– próbował wybrnąć prezenter.

Jarosław Rzepa zauważył, że odpowiedź nie wybrzmiała tak jakby chcieli tego prowadzący. Postanawia kontynuować:

Jednak będę się trzymał tego, że Sąd RP wydał wyrok prawomocny, a on niesie ze sobą konsekwencje. Ja się z tymi konsekwencjami zgadzam.

Gospodarz programu decyduje się na zakończenie niewygodnej dyskusji:

– Do tego wyroku odnosili się zarówno pani prof. Anna Łabno jak i pan prof. Ryszard Piotrowski, którzy twierdzą jednoznacznie: panowie Wąsik i Kamiński są posłami – skomentował prowadzący.

Źródło: Fakt

 

Avatar photo
Malwina Kawenczyńska

Moja droga do świata mediów czytanych rozpoczęła się od fascynacji ludzkimi historiami i ich wpływem na społeczeństwo. Mimo wieloletniego doświadczenia w świecie HR, zawsze byłam związana ze słowem pisanym. Od tworzenia własnych artykułów, kierowanych do wielu branży zawodowych, poprzez relacje eventowe, aż do artykułów związanych z lifestylem oraz biznesem. Od wielu lat jestem zafascynowana wpływem trendów, kultury, zdrowego stylu życia oraz polityki na nasze codzienne doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *