Nie wiecie na kogo głosować? Episkopat spieszy z pomocą! „Chcemy pomóc w podejściu do wyborów”

W czwartek Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała „Vademecum wyborcze katolika”. Kościół chce w ten sposób pomóc wiernym w nadchodzących wyborach.

Vademecum wyborcy

Kampania trwa w najlepsze, politycy wszystkich opcji mają pełne ręce roboty i objeżdżają kraj, by zmotywować społeczeństwo do wzięcia udziału w wyborach i przekonać nieprzekonanych. Jak wskazują sondaże, wciąż jest spora grupa niezdecydowanych wyborców.

W czwartek Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski opublikowała „Vademecum wyborcze katolika”, które ma pomóc osobom wierzącym w podjęciu dobrej decyzji przy urnach, a może i nawet wybić z głowy głosowanie niezgodnie z katolickim sumieniem.
„Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach” – napisano we wstępie do dokumentu.

Wydaje się, że jednym z najważniejszych punktów poradnika jest podejście Kościoła do samego udziału wiernych w wyborach. Episkopat stawia tu sprawę jasno i pisze o „obowiązku sumienia”, „gdyż każdy obywatel ma nie tylko prawo, ale i obowiązek uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Głosując, angażujemy się na rzecz dobra wspólnego. Jednocześnie, jak mówi dokument, trzeba mieć na uwadze odpowiedzialność podjętej decyzji. Głos należy oddać w zgodzie z własnym sumieniem, jednocześnie szanując wyniki wyborów” – głosi „Vademecum wyborcze katolika”.

Modlitwa się przyda

Kościół oczywiście nie wskazuje konkretnej partii, na jaką trzeba głosować (tym zajmą się niektórzy księża na ambonach w niedzielę 15 października), ale wskazuje, jakimi „wartościami nienegocjowalnymi” należy się kierować, dokonując politycznego wyboru.

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wyraźnie zaznacza, że wyborca-katolik będzie opowiadał się m.in. po stronie życia od poczęcia, ochrony praw rodziny i małżeństw osób przeciwnej płci czy wolności sumienia i wolności religijnej. Ponadto powinien wyrażać sprzeciw dla budowania świata „tak, jakby Boga nie było”.

Na zakończenie dokumentu członkowie Rady proszą wszystkich o modlitwę w intencji Ojczyzny.

Szkoda, że poradnik dla wierzących wyborców nic nie mówi o zakazie głosowania na złodziei, oszustów, notorycznych kłamców i durniów.

Źródło: Wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *