NBP ma ludzi za idiotów? TAKI cyniczny komunikat pojawił się na oficjalnym koncie banku

Słynny post NBP  na X wywołał ogromne kontrowersje. Bank centralny sugerował w nim (i w całej kampanii, jaką prowadzi), że ceny w naszym kraju już nie rosną. To oczywiście nieprawda.

NBP kłamał?

W poście Narodowego Banku Polskiego (NBP) napisano, że „od 6 miesięcy ceny nie rosną”.

Teraz wpis otrzymał specjalne oznaczenie na X. W dodanym komunikacie podano, że sprawa nie jest taka prosta.

„Czytelnicy dodali informacje kontekstowe, które mogą być przydatne dla innych. Spadająca inflacja nie oznacza tego, że ceny nie rosną. Oznacza to, że ceny dalej rosną ale wolniej” – czytamy pod wpisem NBP.

Użytkownicy już zresztą wcześniej oburzali się na post i sugerowali, że NBP może mieć „ludzi za idiotów„. I faktycznie, we wrześniu 2022 r. inflacja w Polsce była na poziomie 17,2 proc., a teraz – 8,2 proc.. Oznacza to, że ceny nadal rosną w porównaniu z 2022 r., ale trochę wolniej. Innymi słowy, jeżeli ktoś nie otrzymał podwyżki w pracy, nadal ubożeje, ale w tempie trochę wolniejszym.

W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny stoją w miejscu. Trudno być pewnym, czy jest się jednak z czego cieszyć, bowiem za zaniżenie inflacji odpowiadać mogą teraz niższe od rynkowych ceny na stacjach paliw.

Dzieło Obajtka

Wiele osób doszukuje się w polityce PiS sporego cynizmu. Sugerują one, że za niższą inflacją stoi prezes Orlenu Daniel Obajtek, bowiem polski gigant, którym kieruje od paru lat, sztucznie obniżył hurtowe ceny paliw. Ceny benzyny wpływają zaś na całą gospodarkę, bowiem uzależniony od nich jest cały transport.

Teraz zresztą niektórzy przypominają słowa Obajtka z kwietnia br., gdy tłumaczył w RMF FM to, jak działa rynek paliw. Mówił, dlaczego nie wolno obniżyć ceny benzyny.

Czy paliwo może być tańsze? Owszem może, tylko za dwa tygodnie go nie będzie – powiedział wtedy w radiu prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Czy więc takie zjawisko, opisane powyżej, będzie w Polsce wkrótce widoczne? Możliwe. Władze zadba zapewne, by tak się nie stało (przynajmniej na masową skalę) do 15 października.

Źródło: innpoland.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

3 Odpowiedzi na NBP ma ludzi za idiotów? TAKI cyniczny komunikat pojawił się na oficjalnym koncie banku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *