Mieszkańcy Moskwy wypowiedzieli się na temat dostaw czołgów na Ukrainę. Zaskakujące opinie!

Nastroje w Moskwie nie są za dobre. Wszystko z powodu wojny na Ukrainie i tego, że Zachód podjął decyzję o dostarczeniu Kijowowi nowoczesnych czołgów.

Nastroje w Moskwie

Mieszkańcy Moskwy nie mają jednoznacznego zdania nt. wojny na Ukrainie (jak zapewne cały naród). Świadczy o tym nowe badanie, jakie przeprowadzili dziennikarze Deutsche Welle, którzy zapytali Rosjan o to, co ci sądzą nt. wysłania na Ukrainę nowych czołgów.

– Mam kategorycznie negatywną opinię na ten temat. Popieram operację specjalną i prezydenta – odparł jeden z mieszkańców Moskwy.

Inny powiedział, że „bardzo się cieszy” z tej decyzji Zachodu, bo „życzy Ukrainie zwycięstwa”.

– To zła decyzja, bo konflikt się przedłuży – twierdzi jednak kolejny mieszkaniec stolicy – A oba narody cierpią – dodał.

Przede wszystkim konflikt musi się skończyć, to już wojskowa sprawa, czy czołgi w tym pomogą – stwierdziła pewna kobieta.

Inny Rosjanin odparł, że „Rosja potrzebuje złomu”. – Przyjdą nasi pionierzy, pozbierają baterie, rury, czołgi i wszystko trafi do pieca. Wszystko będzie dobrze – dodał.

Młoda mieszkanka Moskwy boleje zaś nad tym, że wojna trwa.

– Ale ponieważ nasze państwo rozpoczęło ten syf, to musimy dostać w zęby, żeby stamtąd wyjść – dodała.

Jeśli powiem, że się cieszę, to wsadzą mnie do więzienia. Nie mogę powiedzieć, czy mi się to podoba, czy nie. To znaczy, mieszkamy w Rosji. Ale chciałbym, żeby ta wojna szybko się skończyła. Sądzę, że czołgi jakoś w tym pomogą – powiedział kolejny Rosjanin.

Jak widać, opinia publiczna w Rosji jest mocno podzielona. To zapewne efekt korzystania z różnych źródeł informacji. Telewizja publiczna promuje narracje Kremla o tym, że wojna była konieczna. Możliwe, że osoby młode częściej szukają newsów i opinii w sieci, gdzie można znaleźć bardziej obiektywnych videoblogerów, którzy pokazują, że sytuacja nie jest zero-jedynkowa.

Czołgi dla Ukrainy

Przypomnijmy jeszcze, że w ostatnią środę rząd Niemiec obiecał przesłać na Ukrainę 14 czołgów Leopard 2. Tego samego dnia prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA wyślą Ukraińcom dodatkowe 31 czołgów M1 Abrams.

Nowa broń wzmocni Ukrainę. Można ogólnie odnieść wrażenie, że wiosną może czekać nas nowa faza konfliktu, do której obie strony mocno się obecnie przygotowują.

Kiedy jednak wojna się skończy? Potrwa jeszcze zapewne wiele miesięcy, a może i lat. Moskwie nie udało się pokonać Kijowa i w efekcie ugrzęzła na terytorium naszego sąsiada jak przed laty ZSRR w Afganistanie.

Źródło: Deutsche Welle, wp.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *