Mamy najnowszy sondaż! Konfederacja żegna się z podium

W dniach 1-4 września 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 36,2% respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 27,7% ankietowanych. Na trzecim miejscu z powrotem Trzecia Droga – koalicję Polska 2050 z PSL poparłoby 10,5% Polaków, choć przewaga nad będącą tuż za nią Konfederacją jest nieznaczna (10,4%). Swoją reprezentację w parlamencie miałaby jeszcze Lewica, która może liczyć na zaufanie 8,2% wyborców.

6% Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 65,9% (w tym 51,7% respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 14,3% „raczej tak”) .

 

O wskazanie prawdopodobnego podziału mandatów poproszono dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącego badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. Kształtuje się on następująco:

Zjednoczona Prawica – 202 mandaty

Koalicja Obywatelska – 138 mandatów

Polska 2050 z PSL – 47 mandatów

Konfederacja – 44 mandaty

Lewica – 28 mandatów

Mniejszość Niemiecka – 1 mandat

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.09.2023, na ogólnopolskiej próbie 1064 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *