Lewica już reaguje na szokujący dokument TVN. „Odjaniepawlić przestrzeń publiczną”

Jan Paweł II jest patronem wielu ulic i skwerów. Czy w Polsce dojdzie do nazwowego przewrotu? Lewica ma konkretne postulaty w tej sprawie.

Reportaż wyemitowany w TVN24 autorstwa Marcina Gutowskiego na temat krycia przypadków pedofilii przez Karola Wojtyłę wstrząsnął opinią publiczną. Materiał odbił się szerokim echem w zagranicznych mediach.

Jan Paweł II jest patronem wielu ulic czy szkół w całej Polsce. Działaczki Lewicy chcą „odjanepawlić przestrzeń publiczną”.

„Odjaniepawlenie”

We wtorek Lewica zorganizowała konferencję prasową przy al. Jana Pawła II w Warszawie. Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus przypomniała, że Lewica od lat powtarza, że Karol Wojtyła był współodpowiedzialny za wyrządzone dzieciom krzywdy. Parlamentarzystka przekonywała, że to jest kluczowy argument za przechrzczeniem ulic, szkół i skwerów noszących imię Jana Pawła II.

– W reportażu, ale także w książce „Maxima Culpa” szczegółowo pokazano, jak ówczesny biskup krakowski przenosił pedofilów z parafii do parafii. To są dowody, fakty. Nie reagował też na krzywdy, kiedy był papieżem – mówiła.

Następnie postawiła pytanie. – Czy rzeczywiście chcemy, żeby nasze ulice, szkoły, miejsca użyteczności publicznej były imienia osoby, która kryła księży pedofilów? – powiedziała.

Agata Diduszko-Zyglewska, warszawska radna Nowej Lewicy, zapowiedziała, że od przyszłego tygodnia działacze Lewicy będą kierowali do władz miast prośby o zmiany nazw ulic, szkół i przedszkoli, których patronem jest Jan Paweł II. – To moment, żeby zdjąć tabu z tego tematu. Trzeba odjaniepawlić przestrzeń publiczną! – przekonywała.

Bunt radnej 

Gdy wieść o inicjatywie Lewicy dotarła do Anny Nehrebeckiej-Byczewskiej z Koalicji Obywatelskiej, szefowej miejskiej komisji nazewniczej w Radzie Warszawy, radna zaczęła kręcić nosem.

– Jan Paweł II został patronem ulicy właśnie jako Jan Paweł II. Za zasługi dla Polski w najtrudniejszym dla niej momencie. I dla świata zresztą też. Dlatego, mimo olbrzymich nacisków, nie dopuściłam do tego, by do nazwy dodać „św.”, jak został świętym. Bo nie chodziło o świętość – przekonuje.

Anna Nehrebecka-Byczewska dodaje, że reportaż zrobił na niej ogromne wrażenie, ale zaleca trzymanie emocji na wodzy.

– Jednak nie uważam, że pod wpływem emocji należy odbierać ulice, zrzucać pomniki. Których zresztą rzeczywiście postawiono mu za dużo, bałwochwalczo wręcz go czcząc. Wbrew niemu samemu, on prosił, żeby mu pomników nie stawiać – powiedziała.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Jedna odpowiedź na Lewica już reaguje na szokujący dokument TVN. „Odjaniepawlić przestrzeń publiczną”

  1. Ksiądz wikary z onr pisze:

    Wszystkie pomniki JP ll powinny być przeniesione z przestrzeni publicznej na tereny przykościelne, tak jak to się stało przed latami we Francji.
    Amen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *