Lekarz papieża niespodziewanie zabrał głos. Są nowe wieści z Watykanu! „Od dwóch tygodni…”

screen/ CNBC
Papież Franciszek w niedzielę opuści szpital i wróci do Watykanu. Ojciec Święty był hospitalizowany od 14 lutego. Zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc.
Papież wraca do Watykanu
Papież Franciszek trafił do rzymskiej kliniki Gemelli 14 lutego. Cierpiał na problemy z oddychaniem, miał problemy z czytaniem tekstów katechez. Na miejscu zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. Przez następne dni Watykan publikował dość lakoniczne komentarze o stanie zdrowia papieża. Wynikało z nich, że stan zdrowia jest stabilny, ale rokowania pozostają ostrożne. Dochodziło też do niepokojących incydentów ostrej niewydolności oddechowej.
W ostatnich dniach komunikaty stawały się coraz bardziej optymistyczne. Była mowa o reakcji organizmu na terapię i poprawie stanu zdrowia. 22 marca Biuro Prasowe Watykanu przekazało, że papież planuje w niedzielę 23 marca pojawić się w oknie kliniki Gemelli i pozdrowić wiernych. Wieczorem tego samego dnia nadeszły jeszcze lepsze informacje. Prof. Sergio Alfieri, który opiekuje się papieżem, przekazał, że Franciszek zostanie w niedzielę wypisany i wróci do Watykanu, do Domu św. Marty.
Dr. Sergio Alfieri: Papież Franciszek jutro zostanie wypisany z Kliniki Gemelli i wróci do Domu św. Marty. Potrzebny jest obecnie co najmniej dwumiesięczny okres rekonwalescencji. Stan zdrowia Papieża od dwóch tygodni jest stabilny. #KlinikaGemelli @EpiskopatNews pic.twitter.com/zciUzLWbwX
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) March 22, 2025
– Potrzebny jest obecnie co najmniej dwumiesięczny okres rekonwalescencji. Stan zdrowia Papieża od dwóch tygodni jest stabilny – przekazał lekarz. Pełen powrót do zdrowia zajmie jednak trochę czasu. Potrzeba też czasu, by papież w pełni odzyskał głos. Prof. Alfieri przekazał, że Ojciec Święty będzie potrzebował dwóch miesięcy na rekonwalescencję i odpoczynek. W tym czasie ma unikać „spotkań z dużymi grupami i aktywności, które wymagają dużego wysiłku”.
Wiadomo też, że podczas hospitalizacji Franciszek doświadczył dwóch krytycznych momentów, w których jego życie było zagrożone.
Rezygnacja i konklawe?
Stan zdrowia papieża sprawia, że ruszyły spekulacje dotyczące jego następcy. Nie jest tajemnicą, że już w 2013 roku, gdy tylko został wybrany na papieża, Franciszek napisał list z rezygnacją. Ma on zostać wykorzystany, gdyby z powodów zdrowotnych nie mógł dalej sprawować urzędu.
– Rzym jest przygotowany na różne warianty, również na rezygnację papieża lub jego śmierć – mówi w rozmowie z Onetem ks. prof. Andrzej Kobyliński. – Jeśli chodzi o sam wybór nowego papieża, to Franciszek głęboko przemodelował całe kolegium kardynalskie. On nie szuka równowagi między katolicyzmem konserwatywnym a liberalnym. Przyjął prostą zasadę, żeby mianować tylko i wyłącznie zwolenników katolicyzmu liberalnego – dodał wykładowca na UKSW w Warszawie.
Źródło: Vaticannews.va