Kuriozalna reakcja na wpadkę „Faktów” TVN, wiceminister z PiS już wieszczy utratę suwerenności. „Bardzo niepokojący sygnał”

Politycy PiS przechodzą w tryb „opozycji totalnej”. Szukają jakiegokolwiek pretekstu, by zaatakować nową sejmową większość. Okazję do podniesienia larum dała im wpadka „Faktów” TVN.

Mateusz Morawiecki opowiada, że chce zakończyć „wojnę polsko-polską” i buduje koalicję polskich spraw, ale politycy PiS pokazują, że są oni gotowi tę wojenkę podsycać i stać się prawdziwą „totalną opozycją”. Szukają najmniejszego pretekstu, by uderzyć w nową sejmową większość.

Przykład? Błąd w grafice, którą pokazały „Fakty” TVN, stał się dla polityków PiS powodem, by snuć uderzające w przyszły rząd Donalda Tuska teorie spiskowe.

Co pokazały Fakty TVN

„Fakty” TVN pokazały w sobotę materiał Arlety Zalewskiej o rządzie, który kompletuje koalicja demokratyczna. Pokazano tam grafikę z nazwiskami prawdopodobnych przyszłych ministrów. Są tam wymienieni m.in. Adam Bodnar jako minister sprawiedliwości, Bartłomiej Sienkiewicz jako minister kultury czy Barbara Nowacka jako szefowa resortu edukacji. Polityków PiS zaalarmowała fotka Radosława Sikorskiego i podpis: „ministerstwo spraw zewnętrznych”. W grafikę wkradł się błąd, zamiast „zagraniczne” napisano „zewnętrzne”, ale Zjednoczonej Prawicy to wystarczyło.

– Wczoraj w Faktach przytrafiła się chyba freudowska pomyłka przy prezentacji potencjalnego rządu Tuska. Chociaż w sumie może to być bardzo ważne ministerstwo… – napisał Radosław Fogiel na platformie X (dawny Twitter). Jeszcze dalej poszedł Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ.

Ciekawa sprawa – i symboliczna (jeśli to nie pomyłka) – napisał na X Jabłoński. Dalej pokusił się o małą lekcję historii. Wskazał, że ministerstwo spraw zewnętrznych istniało, gdy Polska nie była niepodległym państwem.

MSZew utworzyła w październiku 1918 Rada Regencyjna. Zmiana nazwy na Ministerstwo Spraw Zagranicznych – stosowaną do dziś – nastąpiła na przełomie stycznia i lutego 1919 r. – napisał Jabłoński. – Jeśli ktoś zamierza przywrócić nazwę z czasów, gdy Polska nie była niepodległym państwem… to jest to bardzo niepokojący sygnał, zwłaszcza w świetle propozycji zmian unijnych traktatów. Symbole w polityce nie są może najważniejsze – ale próba ich zmiany czasem sporo mówi o intencjach ludzi, którzy za tym stoją – przedstawił swoją teorię spiskową. Rozumiecie? Według Jabłońskiego Tusk ma demoniczny plan, by Polska straciła suwerenność, a pierwszym etapem jest zmiana nazwy ministerstwa!

Bujną wyobraźnię wiceministra skomentowała autorka materiału, Arleta Zalewska.

Panie ministrze oczywiście, że to pomyłka w grafice. Ludzka rzecz, zdarza się. Zresztą zostało to od razu poprawione. Budowanie na tej postawie takich politycznych wniosków jest kompletnie nieuzasadnione – napisała dziennikarka pod postem Jabłońskiego.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *