Ksiądz reaguje ws. walentynek w Środę Popielcową, TEGO nie wolno katolikom. I wcale nie chodzi o seks

14 lutego zakochani obchodzą walentynki. W tym roku wypadają one w ważny dla katolików dzień – Środę Popielcową. Co na Kościół?

We wtorek 14-tego lutego – można powiedzieć, że już tradycyjnie – obchodziliśmy walentynki. Święto zakochanych już na stałe weszło do naszego kalendarza. Tego dnia oblężenie przeżywają kwiaciarnie, do kin wchodzą nowe komedie romantyczne, w sklepach półki są pełne czekoladowych serduszek, a znalezienie wolnego stolika w restauracji graniczy z cudem.

Środa Popielcowa 14 lutego

O tegorocznych walentynkach już w ubiegłym tygodniu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą kłótni rodziców w jednym z przedszkoli. Bal walentynkowy przedszkolaków miał być czasem świetnej zabawy dla dzieci. Jednak do akcji wkroczyli rodzice. No, część rodziców. Zaczęło się od jednej z mam.

Na jednej z grup skupiającej rodziców, kobieta zapytała, czy można przenieść imprezę ze względu na ważne dla katolików święto, które wypada w tym samym dniu co zaplanowany event. Chodzi o Środę Popielcową, która wypada w ten sam dzień, w którym część z nas będzie świętowała walentynki. Okazało się, że pogodzenie tych dwóch „świąt” nie jest wcale takie proste. Wśród rodziców wybuchła ostra dyskusja. Niektórzy zwrócili uwagę, że nie każde dziecko w grupie jest katolikiem i nie widzą powodu dla których bal miałby zostać przesunięty.

Co o walentynkach w Środę Popielcową mówi Kościół? Głos w sprawie na łamach „Faktu” zabrał ksiądz Maciej Pacanowski, proboszcz w Nowej Wsi Królewskiej pod Wrześnią. Wg jego słów, katolicy muszą tego dnia się wystrzegać dwóch pokus.

—Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dni postu ścisłego. I nie ma od tego dyspensy. Zatem tańce i dania mięsne nie wchodzą w rachubę. Ale jeśli ktoś chce świętować tego dnia walentynki, niech po prostu usiądzie przy dobrej kawie i przy dobrym ciastku, i przy świecach. I przy romantycznej muzyce, jak najbardziej – powiedział w „Fakcie” duchowny.

— Jeżeli ktoś wypije kieliszek dobrego czerwonego wina, myślę, że pan Jezus się nie obrazi. Korona z głowy nikomu nie spadnie. To Środa Popielcowa i post, więc o tym zapomnieć nie można. Post jednak dotyczy jedynie jedzenia — powiedział kapłan i dodał, że nie obejmuje on np. intymnych chwil we dwoje. Seks w te walentynki można uprawiać bez wyrzutów sumienia.

— Jeśli zakochani przełożą świętowanie na 13 lutego, to też się nic nie stanie. Podkoziołek (tak w Wielkopolsce nazywają się ostatki) to już hulaj dusza, piekła nie ma — podsumował ekspert „Faktu”.

Źródło: Fakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *