Kaczyński rozpaczliwie próbuje uspokoić nastroje w PiS. Ujawnił, KOGO inwigilowały służby Kamińskiego i Wąsika. „I to wszystko”

Doniesienia, że służby nadzorowane przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika inwigilowały polityków PiS, wstrząsnęły partią. Jarosław Kaczyński próbuje uspokoić nastroje.

Panika w PiS

Wieść o „liście Pegasusa”, czyli liście polityków PiS inwigilowanych przez służby nadzorowane przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, wstrząsnęła Nowogrodzką. Ludzie z PiS boją się, że ich telefony były podsłuchiwane – jak donosi „Gazeta Wyborcza”, wręcz wydzwaniają do znajomych polityków Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi z prośbą o sprawdzenie u służb, czy ich telefon też był zainfekowany Pegasusem.

Sprawa może rozbić partię z Nowogrodzkiej.

Pojawia się bowiem nieufność i oburzenie na kierownictwo, a Kamińskiego i Wąsika nikt już nie ma zamiaru bronić. Istnieje też obawa, że nowy rząd będzie listą Pegasusa rozgrywał PiS.

Nie wiadomo, co dokładnie jest w materiałach, które dostała nowa ekipa w spadku po Kamińskim i Wąsiku – przyznaje jeden z rozmówców portalu Gazeta.pl. – Będą podgrzewać tę sprawę, żebyśmy się sami powykańczali – dodaje osoba z PiS.

Kaczyński uspokaja

Tymczasem Jarosław Kaczyński próbuje uspokoić nastroje. Podczas spotkania z mieszkańcami Opoczna prezes poruszył temat „listy Pegasusa”. Próbował bagatelizować sprawę.

Nikt nie był podsłuchiwany z powodów politycznych – zapewnił prezes PiS. – Oni najpierw krzyczą: „Kogo tam nie ma! Wszyscy byli podsłuchiwani!” A dzisiaj ich zapytali, żeby listę pokazali, to nagle się okazuje, że lista jest tajna, że nie ma procedury, żeby ją pokazać. A dlaczego? Bo żadnych taki osób na tej liście nie ma! – mówił dalej Kaczyński. Przyznał jednak, że sam nie zna listy podsłuchiwanych, bo nie ma do tego odpowiednich uprawnień. Nie miał ich też wówczas, gdy pełnił funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Ale mimo wszystko próbował uspokoić nastroje w partii.

Są tam (na liście inwigilowanych – red.), to wiem ogólnie tylko, szpiedzy albo podejrzani o szpiegostwo, zwykle Rosjanie lub Białorusini, gangsterzy różnego rodzaju, ludzi obciążeni, różnego rodzaju pospolici przestępcy i to wszystko – zapewnił Kaczyński. – No i teraz panowie znaleźli się w takim „ciemnym miejscu”. I nie wiedzą, co dalej z tym zrobić, ale pokazać nie mogą, bo rzeczywiście przepisy są takie, że nie można tego pokazać. Nie wolno im tego zobaczyć, ale (…) Duch Święty im powiedział, co tam jest. A ja nie sądzę, żeby Duch Święty z nimi współpracował – dodał prezes.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *