Jarosław Kaczyński też skomentował zamach na Roberta Ficę. „Raczej niespotykane w tej części Europy”

Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. szokującego ataku na premiera Słowacji. Prezes PiS zwrócił m.in. uwagę na „nietypowy” wiek zamachowca.

Tragedia po posiedzeniu rządu

Ta wiadomość wstrząsnęła światem – w środę 15 maja premier Słowacji Robert Fico został postrzelony przez zamachowca. Do tragedii doszło w miejscowości Handlova. Odbywało się tam wyjazdowe posiedzenie słowackiego rządu.

Premier Robert Fico wyszedł przywitać się z ludźmi, którzy zebrali się pod budynkiem, w którym obradował rząd. Było tam kilka osób, tylko jedna z antyrządowym transparentem. Nagle padły strzały.

– Robo, chodź tutaj – miał krzyknąć zamachowiec. Oddał cztery-pięć strzałów. Według świadków, jeden z nich trafił w pierś polityka. Zamachowiec został błyskawicznie obezwładniony, a Fico przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

W środę wieczorem pojawiły się pierwsze doniesienia o stanie zdrowia premiera po operacji. Były one sprzeczne. Słowackie media informowały, że stan Ficy jest ciężki, ale stabilny i polityk się nawet komunikuje. Z kolei minister zdrowia Słowacji Zuzanna Dolinkova przekazała gorsze wieści – że lekarze cały czas walczą o życie szefa słowackiego rządu. Przyznała, że jego stan jest krytyczny.

Jeszcze ok. 21.30 jedna z pielęgniarek szpitala, w którym operowano premiera Słowacji przyznawała, że jego stan jest ciężki. A nawet bardzo ciężki. – Taka informacja krąży po oddziałach – mówiła w rozmowie z serwisem Onet. Kolejne informacje były bardziej pozytywne. Kilka minut 23.00 wicepremier Słowacji Tomáša Taraby miał poinformować, że dla życia premiera Słowacji nie ma zagrożenia.

Jarosław Kaczyński o zamachu

W środowy wieczór Jarosław Kaczyński skomentował dramatyczne doniesienie o zamachu na Fico. – To tragiczne wydarzenie, raczej niespotykane w tej części Europy i świata – ocenił prezes PiS i dodał, nie wiadomo, czy „można je wpisać w to wszystko, co ostatnio słyszeliśmy, o czym mówiły zachodnie wywiady”.

– Ale oczywiście pewności nie ma, bo sytuacja na Słowacji jest pod wieloma względami trudna i jest tam bardzo wiele ostrych kontrowersji. Tam mogły bardzo różne elementy doprowadzić do tego aktu – albo dywersji, albo desperacji – powiedział Kaczyński. Szef PiS zwrócił przy tym na uwagę na – jak ocenił – „nietypowy” wiek zamachowca, który wedle słowackich mediów ma ponad 70 lat.

Źródło: Wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *