Jaki prezent dla dziecka na Pierwszą Komunię? Ksiądz na TikToku odpowiedział i rozpętał burzę

„Ksiądz z TikToka”, ks. Sebastian Picur, który jest gwiazdą social mediów, odpowiadał ostatnio na pytanie zadane przez followersa. Ktoś zapytał go o to, jaki prezent najlepiej dać chrześniakowi z okazji pierwszej komunii świętej. Co odparł duchowny?

Ks.

Sebastian Picur radzi

Ksiądz Sebastian Picur, który aktywnie działa na TikToku, został zapytany przez jednego ze swoich fanów, co dać dziecku na pierwszą komunię świętą. Jego odpowiedź musiała zaskoczyć. Zwłaszcza tych, którzy oczekiwali w tym momencie marki nowego laptopa.

Przede wszystkim modlitwa czy Komunia ofiarowana za dziecko i rodzinę. Drogie prezenty warto zachować na inną okazję, np. urodziny. Akcent należy przenieść na wartości duchowe. Odpowiednia będzie Biblia dla dzieci czy skromny upominek związany z wiarą – podpowiedział ks. Picur.

Jak nie trudno było się domyślić, odpowiedź wywołała kontrowersje. W sekcji komentarzy wiele osób napisało, że wręcz nie wypada dać dziecku skromnego prezentu. Część komentujących poparła jednak pomysł księdza. Ci pierwsi ripostowali, że zgodnie z tradycją „w Polsce na komunie daje się prezenty drogie, jak na wesele”. Do tego dorzucali, że Pismo Święte nie ucieszy ani dziecka, ani rodziców.

„Jakbym napisała na kartce okolicznościowej, że podarowałam dziecku modlitwę, to obawiam się, że rosołu bym nie zdążyła zjeść”, „Tu nie chodzi o prezent duchowny. Już sobie wyobrażam minę chrześniaka” – napisała jedna z komentujących.

@ks.sebastianpicur

Odpowiedz użytk. @emilia_prugar #ksiadz #wiara #kościół #prezent #komunia #sakrament #upominek #rodzina

♬ Unstoppable (I put my armor on, show you how strong I am) – Sia

Komunia to święto, ale komercji

Ks. Picur zwrócił tym samym uwagę na poważny problem: pierwsza komunia św. to dziś święto komercji. Nie jest dla najmłodszych przeżyciem duchowym, ale pokazem mody, w czasie którego w tle trwa wyścig zbrojeń dot. tego, kto wręczy dziecku droższy i bardziej wypasiony prezent. Nie służy to więc ani Kościołowi jako wspólnocie (od najmłodszych lat dziecko nie uczy się duchowości, a wiąże religię z dziwnymi obrzędami i prezentami), ani samej rodzinie (i jej budżetowi). Może więc warto zmienić tę dziwną modę, która nakazuje wręczać dzieciom z okazji Komunii św. drogie prezenty?

Źródło: natemat.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *