„Jak się dorobić i nie robić”. Kuriozalna scenka na konferencji! Dźwiękowiec nie rozpoznał ministra i… [WIDEO]

screen/ TVN24
Przed konferencją ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego doszło do zabawnej sytuacji. Jeden z dźwiękowców nie rozpoznał polityka i wziął go za technika.
Cieszyński jak… technik
W czwartek odbyła się konferencja prasowa na temat nowej usługi – chodzi o zastrzeżenie numeru PESEL. Chodzi o ograniczenie skutków kradzieży tożsamości. O szczegółach opowiadał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Przed konferencją doszło do zabawnej sytuacji. Jeden z dźwiękowców poprosił Cieszyńskiego o próbę mikrofonu. Minister zapytał, na jaki temat ma mówić do mikrofonu.
– Jak się dorobić i nie robić – zaproponował dźwiękowiec.
– Proszę pana, trochę robiłem i dorobiłem się bólu pleców. Czy o to panu chodziło? – odparł minister, rozkładając ręce.
Później odbyła się konferencja, podczas której dźwiękowiec zorientował się, że rozmawiał z ministrem. Być może zbił go z tropu nieformalny ubiór Cieszyńskiego, który nie przyszedł na konferencję w garniturze, a koszulce z krótkim rękawem z logo mObywatela. Dźwiękowiec przyznał się do pomyłki.
Nie pokazaliśmy Wam wczoraj całej rozmowy @jciesz z panem dźwiękowcem. A chwilę wcześniej było tak… pic.twitter.com/o1LUULujpw
— Szkło Kontaktowe TVN24 (@SzkKontaktowe) November 17, 2023
– Przepraszam panie ministrze, myślałem, że pan jest technikiem – powiedział. – Moje niedouczenie, przepraszam – dodał.
– Bardzo mi miło. Ja się bardzo cieszę. Jest tak, że zapotrzebowanie na pracę techników jest zawsze, a na pracę ministrów są wąskie okienka. Także lepiej długofalowo być technikiem niż ministrem – odpowiedział wyraźnie rozbawiony Cieszyński.
Zastrzeżenie PESEL
Od piątku 17 listopada każdy może zastrzec swój numer PESEL. Ma to ograniczyć skutki kradzieży tożsamości, jak np. Zaciągnięcie kredytu bez wiedzy i zgody innej osoby czy wyrabianie duplikatu karty SIM. Od czerwca 2024 roku banki i inne instytucje będą miały prawny obowiązek sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony.
– Rejestr zastrzeżeń będzie prowadzony w infrastrukturze rejestrów państwowych, tak samo jak rejestr PESEL, rejestr dowodów osobistych, czy rejestr wyborców. Chodzi o to, by to było postawione na infrastrukturze, która ma najwyższy poziom niezawodności – mówił minister Janusz Cieszyński.
Zastrzec numer PESEL lub cofnąć zastrzeżenie można po zalogowaniu się na stronę mobywatel.gov.pl albo osobiście w urzędzie gminy. Zastrzeżenie numeru PESEL i cofnięcie zastrzeżenia będzie bezpłatne.
Źródło: TVN24