Europosłowie PiS pod lupą belgijskiej prokuratury! Chodzi o skandal korupcyjny w Europarlamencie

Skandal korupcyjny w Europarlamencie z Katarem w tle zatacza coraz większe kręgi. Europosłowie PiS są sprawdzani przez belgijską prokuraturę.

Genezą afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim jest greczynka Eva Kaili, która pełniła funkcję wiceprzewodniczącej PE. W jej domu znaleziono około 600 tys. euro w workach. Skandal stał się okazją do ataku prorządowych mediów na unijne instytucje.

Problem polega na tym, że pod lupą belgijskiej prokuratury znaleźli się także europosłowie PiS.

Poręba i Czarnecki

Jak nieoficjalnie informuje „Rzeczpospolita”, w belgijskim śledztwie dotyczącym korupcji i prania pieniędzy za przychylność wobec Kataru i innych państw uznawanych za reżimowe, przewija się nawet 60 byłych i obecnych eurodeputowanych. Prokuratura prześwietla tzw. grupę przyjaciół Kataru. Tak ambasada tego państwa określała europosłów zainteresowanych współpracą. Wśród nich znaleźli się dwaj PiS-owscy europosłowie – Ryszard Czarnecki i Tomasz Poręba.

W październiku 2016 r.  Tomasz Poręba spotkał się z szejkiem Ali bin Jassim Al Thanim, ambasadorem Kataru w Królestwie Belgii i szefem Misji Państwa Kataru przy Unii Europejskiej. Europoseł poleciał jako kibic na mistrzostwa świata w piłce nożnej, ale podkreśla, że za własne pieniądze.

Podróże do Kataru odbywał także Ryszard Czarnecki i to kilka razy, a celem było Doha Forum: „katarskie Davos”. Europoseł PiS został zapytany przez „Rzeczpospolitą”, ile razy i w jakim celu podróżował do Kataru, ale nie odpowiedział na pytania.

Jesteśmy czyści

Tomasz Poręba zapewnił „Rzeczpospolitą”, że z aferą „nie ma nic wspólnego”. – Nigdy nie byłem przesłuchiwany przez prokuraturę belgijską. Nikt z belgijskich organów ścigania się ze mną nigdy nie kontaktował – mówi. Jak dodaje, nie uczestniczył w żadnych delegacjach do Kataru i Maroka.

Z kolei Ryszard Czarnecki był poniedziałkowym gościem programu „Gość Wydarzeń” w Polsat News. Europoseł stwierdził, że nie ma się czego obawiać, bo jego każde spotkanie z katarczykami jest udokumentowane. – Na spotkaniach na Doha Forum nie dostawałem propozycji odniesienia korzyści finansowychpowiedział.

Czarnecki przekazał, że wśród jego kolegów nie ma osób, które byłyby przesłuchiwane w tej sprawie. – Zatrzymani są ludzie głównie z frakcji socjalistycznej – podkreślił.

Źródło: Rzeczpospolita

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Europosłowie PiS pod lupą belgijskiej prokuratury! Chodzi o skandal korupcyjny w Europarlamencie

  1. Obywatel PL pisze:

    Czyli nie tylko nasze sądy drukują wyroki dla totalnej opozycji. Belgijski wymiar sprawiedliwośći najwyraźniej gra w tej samej drużynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *