Dziewczynka nagle podbiegła do Kaczyńskiego. Padło pytanie. „Poseł powinien być dojrzałym człowiekiem”

10-letnia dziennikarka Sara zapytała na sejmowym korytarzu Jarosława Kaczyńskiego o to, czy jest za zmianą art. 99. Co zawiera ten przepis? I co odpowiedział prezes PiS?

Dziennikarka Sara pyta Kaczyńskiego o ważny przepis

Sara Małecka-Trzaskoś to 10-letnia reporterka. To najmłodsza akredytowana dziennikarka w polskim parlamencie. Ma też inny ambitny plan na przyszłość: chce zostać posłanką (w redakcji liczymy, że pozostanie przy obecnym zajęciu).

Sara ma już w portfolio wywiad z posłanką Barbarą Nowacką. Teraz postanowiła pójść o krok dalej i porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Chodziło o art. 99. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który głosi: „Wybrany do Sejmu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat”.

– Panie prezesie, czy pan jest za tym, żeby zmieniono artykuł 99. konstytucji? – zapytała dziewczynka.

A co tam jest, w tym artykule? – zapytał Kaczyński, nieprzygotowany do starcia z tak merytoryczną gigantką. Sara wyjaśniła mu, o co chodzi.

– No ja jestem za tym, żeby ten artykuł utrzymano, a może nawet ten wiek podwyższono, bo poseł powinien być człowiekiem dojrzałym – stwierdził lider PiS.

@perspektywasary

Jarosław #kaczyński #pis w perspektywie Sary. #prezes chce ograniczyć prawa wyborcze mlodych ludzi i zablokować ich start w #wybory do #sejm w #warszawa #sejmflix Zobacz czym różni się #prezes od #marszałekhołownia #hołownia @PerspektywaSary

♬ dźwięk oryginalny – PerspektywaSary

Ja też chcę być posłanką!

Sara pytała lidera PiS trochę w swoim interesie. Sama chce być w przyszłości posłanką. Wcześniej przeprowadziła m.in. wywiad z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. W czasie tej rozmowy pojawił się tematu wieku kandydatów na posła czy posłankę. Lider Polski 2050 powiedział, że proponowany przez 10-latkę wiek 18 lat to mimo wszystko za mało, by być parlamentarzystą. Sarę ucieszy z pewnością to, że jest on za tym, by prawo do głosowania Polacy mieli od 16. roku życia.

Czy jednak do Sejmu faktycznie powinni iść ludzie młodzi? To skomplikowana kwestia. Ważniejsza jest ogólna dojrzałość emocjonalna, której brakuje (jak widać po obradach parlamentu) nawet wielu starszym politykom. Nie wiek jest tu więc barierą, ale ogólny poziom danej osoby. Zachowanie obecnej granicy – 21 lat – wydaje się jednak rozsądne. Może warto byłoby nawet podnieść tę granicę o parę lat.

Źródło: TikTok, wp.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

1 Odpowiedzi na Dziewczynka nagle podbiegła do Kaczyńskiego. Padło pytanie. „Poseł powinien być dojrzałym człowiekiem”

  1. Kto to widział pisze:

    Czy w dzisiejszych czasach nikt nie musi już chodzić do szkoły? Tu 10 latka jest sobie dziennikarką, za granicą druga g*wniara lata po świecie i krzyczy jakieś pi*rdoły o klimacie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *