Duda już po spotkaniu z Morawieckim. Padła konkretna data, TAK wygląda powyborczy plan prezydenta

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Już wiadomo, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie w polityce.

Prawo i Sprawiedliwość przegrało wybory i nie jest w stanie zmontować większości w Sejmie do powołania nowego rządu. Logika podpowiada, że prezydent Andrzej Duda powinien powierzyć misję tworzenia rządu opozycji, która dysponuje 248 mandatami. Ciężko się jednak doszukiwać pierwiastka logiki u głowy państwa, więc na ostatniej prostej będziemy mieli do czynienia z misją samobójczą.

Pierwsze posiedzenie Sejmu

W środę doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w Pałacu Prezydenckim. Według informacji Onet.pl, prezydent nie będzie szedł na rękę opozycji, tylko maksymalnie wykorzysta przysługujący mu 30-dniowy termin do zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu.

Mateusz Morawiecki usłyszał od Andrzeja Dudy, że posiedzenie Sejmu zostanie zwołanie po 11 listopada, czyli po Święcie Niepodległości. Wcześniej prezydent wyznaczy marszałka-seniora, który zwyczajowo prowadzi pierwsze obrady nowego Sejmu.

Wśród nazwisk przewija się Antoni Macierewicz, który pełnił tę funkcję w 2019 r., co wywołało spore kontrowersje. Obok niego na liście znaleźli się także o rok młodsi: Ryszard Terlecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Misja samobójcza

Według źródeł Onetu, Mateusz Morawiecki miał dostać od Andrzeja Dudy zapewnienie, że to Prawo i Sprawiedliwość dostanie w pierwszej kolejności szansę na stworzenie rządu. W PiS-ie nikt nie wierzy w powodzenie takiego planu.

Wszystkie znaki nie niebie i ziemi mówią, że z samobójczą misją tworzenia nowego rządu wyruszy Mateusz Morawiecki. Na razie nie zanosi się na to, żeby Nowogrodzka wyznaczyła jakiegoś innego straceńca.

Zgodnie z konstytucją, jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zdoła uzyskać wotum zaufania tzw. „drugi krok konstytucyjny” należeć będzie do większości sejmowej. Tu do gry wejdzie sejmowa większość reprezentowana przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę. Dzisiejsza opozycja będzie miała 14 dni na wybór premiera i rządu. Dzisiaj już wiadomo, że kandydatem opozycji na szefa rządu będzie Donald Tusk. Pisaliśmy o tym tutaj.

Źródło: Onet.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Jedna odpowiedź na Duda już po spotkaniu z Morawieckim. Padła konkretna data, TAK wygląda powyborczy plan prezydenta

  1. Patryk pisze:

    Cóż ogólnie wróżę tutaj piękną rozpierduchę z PiSem w roli głównej jako tego złego. Jeśli prezydent będzie chciał coś ugrać dla siebie to musi się dogadać. Ale to flamaster więc logika u niego raczej kuleje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *