„Dla mnie najważniejsza jest realizacja zadań istotnych dla mieszkańców.” Rozmowa z Wojciechem Bochnakiem

-Wszyscy parlamentarzyści, członkowie rządu, inne osoby zajmujące najważniejsze stanowiska w kraju, a także ich rodziny powinni składać oświadczenia majątkowe. Polacy mają prawo znać stan majątkowy najważniejszych osób w państwie. Za niedopuszczalne uważam działanie obecnego Premiera– Mateusza Morawieckiego, który większość majątku przepisał na żonę. -Rozmowa z Wojciechem Bochnakiem, radnym Sejmiku Dolnośląskiego, kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP.

Crowd Media: Często mówi się, że momentem przełomowym dla polskiego sportu było Euro 2012. Jak odpowiednio wykorzystać obiekty, które zostały wtedy wybudowane ? Bardzo często mówi się, że są one niedostatecznie wykorzystywane.

 

Wojciech Bochnak: Co to znaczy nieodpowiednio wykorzystane ? We Wrocławiu na stadionie gdzie było Euro 2012  gra Śląsk Wrocław. Średnia na ostatnich meczach to ponad 20 tysięcy, odbywają się mecze reprezentacji Polski a ostatnio reprezentacja Ukrainy grała swój mecz z Anglikami. Jeśli miałbym stwierdzić czego nam jeszcze brakuje to na pewno finału Ligii Mistrzów na polskim stadionie.

Stadiony mamy. A młodzież? W jakim kierunku powinno się aktywizować młodych do uprawiania dyscyplin sportowych?

Praca u podstaw. Najważniejsza jest oferta dla małych dzieci i nauka przez zabawę. W całej Polsce są Orliki. Niestety w wielu miejscach nie ma trenerów, którzy aktywizowaliby młodzież i dzieci. Należy stworzyć program ogólnopolski i za pomocą samorządów zatrudnić odpowiednich trenerów do pracy z dziećmi. Wzorem dla nas powinny być kraje skandynawskie, gdzie praktycznie każdy mieszkaniec ma możliwość uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Odpowiednia infrastruktura i odpowiednia kadra, to podstawa sukcesu w tej kwestii.

Jak w takim razie spełnić oczekiwania kibiców o wielkiej kadrze? Jaka jest recepta na piłkarskie perturbacje wewnątrz tego środowiska?

Odpowiedź na to pytanie padła częściowo przy poprzednim pytaniu. Należy szkolić młodzież. Trzeba tworzyć odpowiednie warunki infrastrukturalne tj. pomoc ministerstwa sportu przy budowie krytych boisk piłkarskich w każdym powiecie tak aby  dzieciaki trenowały piłkę nożną 12 miesięcy. Kluby piłkarskie zawodowe muszą mieć odpowiednią bazę sportową dla swoich akademii piłkarskich wtedy będziemy szkolić w odpowiednich warunkach i wyniki sportowe kadry przyjdą.

Sport jest dla Polaków ważny, ale istotne są też kwestie edukacji, opieki zdrowotnej i innych usług publicznych.

W kwestii edukacji, uważam że większość istotnych decyzji podejmowanych w szkołach powinna być uzgadniana z rodzicami. Obecnie mamy do czynienia z ograniczaniem głosu rodziców i samorządowców, którzy reprezentują organ prowadzący, na rzecz administracji rządowej- kuratorów oświaty. Takie działanie uważam za błędne, rodzice bowiem najlepiej wiedzą co jest dobre dla ich dzieci.

Publiczna służba zdrowia w Polsce jest w stanie katastrofalnym. Masowo zamykane są szpitale powiatowe. W moim okręgu wyborczym zlikwidowano w ostatnich ośmiu latach kilka szpitali. W innych ograniczane są usługi, zamykane oddziały. Uważam, że należy wzmacniać, a nie likwidować szpitale powiatowe. Szpitale powiatowe są istotne dla poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Do nich mieszkańcy mają bliżej i gdy pojawia się problem ze zdrowiem, jest to dla nich oczywisty wybór. Nawet, gdy w szpitalach tych niektóre jednostki chorobowe nie mogą być leczone, to prowadzona jest tam diagnostyka, a następnie pacjent kierowany jest do placówki specjalistycznej. Często dzięki temu ratowane jest ludzkie życie.

Przez wiele lat był Pan wójtem gminy w województwie dolnośląskim. Jakie jest Pańskie podejście do transparentności i odpowiedzialności w polityce?

Wszyscy parlamentarzyści, członkowie rządu, inne osoby zajmujące najważniejsze stanowiska w kraju, a także ich rodziny powinni składać oświadczenia majątkowe. Polacy mają prawo znać stan majątkowy najważniejszych osób w państwie. Za niedopuszczalne uważam działanie obecnego Premiera- Mateusza Morawieckiego, który większość majątku przepisał na żonę. Stan majątkowy najważniejszych osób w państwie i ich rodzin powinien być podawany do publicznej wiadomości

Z wójta stał się pan radnym sejmiku. Teraz kandyduje z list Koalicji Obywatelskiej do sejmu. Doświadczenie samorządowca może być przydatne w polityce na szczeblu krajowym?

Byłem przez trzy kadencje wójtem gminy Kondratowice. W tym czasie zrealizowałem wiele inwestycji ważnych dla codziennego życia mieszkańców, takie jak wybudowanie  ośrodka zdrowia, nowoczesnego  przedszkola  gminnego i wiele innych inwestycji w edukacje kulturę i sport. Gminna Kondratowice którą kierowałem była liderem w pozyskiwaniu środków unijnych. Dzięki nim rozwinęła się. Jako samorządowiec wiem, jak ważne jest uruchomienie środków z KPO. Uważam, że jedną z najważniejszych spraw, którą trzeba zrealizować w pierwszej kolejności jest „wykonanie kamieni milowych” i wypłata środków z KPO. Poza tym jako wójt wiejskiej gminy, a później radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego miałem ścisły kontakt z mieszkańcami. W związku z tym znam problemy i potrzeby mieszkańców, które trzeba załatwić.

W swojej dotychczasowej pracy udowodniłem, że jestem w stanie współpracować z samorządowcami z różnych stron sceny politycznej. Dla mnie najważniejsza jest realizacja zadań istotnych dla mieszkańców.

 Warto tym razem zaufać Koalicji Obywatelskiej ?

Jako Koalicja Obywatelska mamy bardzo dobrą ofertę dla wyborców. Po pierwsze finansowane z budżetu państwa in vitro. Zwiększenie kwoty wolnej od podatki do 60 tys. rocznie. Dopłaty do wynajmu mieszkania przez młodych Polaków oraz kredyty z oprocentowaniem 0% na zakup pierwszego mieszkania. Ponadto, wprowadzenie mechanizmów zmierzających do przywrócenia transportu zbiorowego. Jest to dla mnie szczególnie ważki problem. Jestem mieszkańcem małej miejscowości i na co dzień widzę, jak dużym problemem dla mieszkańców jest brak zorganizowanej komunikacji zbiorowej. Niektóre miejscowości są całkowicie odcięte komunikacyjnie. To naprawdę duży problem. Młodzi nie mogą dojechać do szkół. Dorośli do pracy, lekarza, na zakupy. Wiem, że bez odpowiedniego wsparcia ze strony państwa samorządy samodzielnie nie poradzą sobie z przywróceniem transportu zbiorowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *