Daniel Obajtek działał w zorganizowanej grupie przestępczej? Szokujące słowa prawnika

Z ujawnionych podsłuchów wynika, że Daniel Obajtek mógł się dopuścić przestępstwa. Takie kary wiszą nad byłym prezesem Orlenu.

Onet.pl ujawnił stenogramy z operacji specjalnej CBA o kryptonimie „Vampiryna”. Z podsłuchanych rozmów wynika, że Daniel Obajtek mógł się dopuścić szeregu przestępstw. Zresztą agenci CBA chcieli sformułować zarzuty wobec byłego prezesa Orlenu, ale ich wnioski dwukrotnie odrzucano.

Pisaliśmy o tym tutaj.

Działanie na szkodę spółki

Business Insider poprosił prof. Michała Romanowskiego, wykładowcę prawa cywilnego, handlowego i rynku kapitałowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, o ocenę stenogramów pod kątem odpowiedzialności karnej Daniela Obajtka.

Z prawnego punktu widzenia Daniel Obajtek i Adam Burak działają na szkodę spółki Orlen, czyli jej akcjonariuszy – mówi. – Obecny zarząd i rada nadzorcza Orlenu ma obowiązek, za zgodą akcjonariuszy Orlenu, wszcząć procedurę pozwania panów – podkreśla. Prawnik nie wyklucza, że pozwani powinni być także pozostali członkowie członkowie zarządu Orlenu.

Prof. Michał Romanowski przytacza art. 483 Kodeksu spółek handlowych, który mówi o odpowiedzialności za szkody wyrządzone Orlenowi. – Spółka może wystąpić z roszeniem na podstawie tego artykułu – sugeruje.

Zorganizowana grupa przestępcza

W ocenie prof. Romanowskiego, prokuratura może wszcząć wobec Daniela Obajtka postępowanie z art. 296 par. 1 w związku z art. 296 par. 3 w związku z art. 115 par. 7 Kodeksu karnego z urzędu.

Jest to podejrzenie popełnienia przestępstwa wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat – tłumaczy.

To jednak nie koniec rozważań prawnika na temat charakteru dokonywanych nadużyć. Profesor zwraca uwagę, że najprawdopodobniej zachodzi potrzeba przeanalizowania działania Daniela Obajtka, członków zarządu i rady nadzorczej w oparciu o paragrafy Kodeksu karnego mówiące o zorganizowanej grupie przestępczej.

W orzecznictwie przyjmuje się bowiem, że przez zorganizowaną grupę przestępczą należy rozumieć co najmniej trzy osoby, które łączy wspólny cel popełniania przestępstw. Paradoksalnie takiemu postępowaniu sprzyja nowela Kodeksu spółek handlowych z 2022 r. przygotowana przez resort Jacka Sasina i Janusza Kowalskiego – podkreśla prof. Romanowski. – To wierzchołek góry lodowej – dodaje.

Źródło: Business Insider

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *