Czy Polacy chcą referendum ws. przymusowej relokacji uchodźców? Zaskakujący sondaż

W dniach 16-19 czerwca 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna sondaż dotyczący stosunku Polaków do przymusowej relokacji uchodźców oraz związanego z nim referendum.

Sondaż może niektórych zaskoczyć. Prawie 40% respondentów ma zdecydowanie negatywny stosunek do mechanizmu przymusowej relokacji imigrantów, a kolejne 16% odpowiedziało na to pytanie „raczej nie”. Tylko 27% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Oznacza to, że pomijając osoby niezdecydowane, aż 2/3 rodaków nie chce wprowadzenia tego mechanizmu w Polsce. Warto dodać, że największymi przeciwnikami przymusowej relokacji migrantów są respondenci, którzy głosowaliby na Zjednoczoną Prawicę oraz Konfederację („zdecydowanie nie” odpowiedziało odpowiednio 72% i 62% badanych). Najbardziej przychylni temu rozwiązaniu są wyborcy Platformy Obywatelskiej oraz Lewicy – „zdecydowanie tak” odpowiedziało odpowiednio 22% i 20% respondentów deklarujących oddanie głosu na te partie.

Polacy zdecydowanie chcieliby, aby zostało w tej kwestii przeprowadzone referendum – na tak jest 54% ankietowanych („zdecydowanie tak” odpowiedziało 29% badanych, a 25% „raczej tak”). 30% respondentów uważa przeprowadzenie referendum za niecelowe, a 16% nie ma zdania w tej kwestii. Gdyby nie brać pod uwagę osób, które nie wyrobiły sobie zdania na ten temat, to 64% Polaków chciałoby przeprowadzenia referendum na temat wprowadzenia mechanizmy relokacyjnego.

Za przeprowadzeniem referendum przede wszystkim opowiadają się osoby, które dziś zagłosowałyby na ZP oraz Konfederację (54% i 48% wskazań). Jednoznacznie przeciw głosowaniu opowiadają się wyborcy KO (39%), Trzeciej Drogi (29%) , a także Lewicy (32%).

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 16-19.06.2023, na ogólnopolskiej próbie 1053 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Jedna odpowiedź na Czy Polacy chcą referendum ws. przymusowej relokacji uchodźców? Zaskakujący sondaż

  1. jan pisze:

    ciekawe czy ci katolkretyni będący „za” referendum wiedzą, że unia ZWOLNIŁA Polskę z konieczności przyjmowania tych 1800 (słownie jeden tysiąc osiemset) uchodźców, ze wzhlędu na wojnę w Ukrainie. I że żadne kacze referendum, nie jest potrzebne, a bandyci z piskatolii prą do niego wyłacznie w c(w)elach wyborczych.
    czemu media tego NIE NAGŁAŚNIAJĄ?

    takiego cynicznego jadzisdyna jak kaczyński nie było w całej historii Polskiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *