Bohaterowie afer szukają schronienia za granicą?! Szokujące ustalenia posła Szczerby. „Zorganizowana ucieczka”

Czy menadżerowie z NCBiR i Orlenu uciekają do Turcji? – Były dyrektor przebywa w Szwajcarii – ujawnia Michał Szczerba.

Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej był gościem programu „Tłit” Wirtualnej Polski. Jedno z pytań dotyczyło afery z Funduszem Sprawiedliwości i nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Na razie Adam Bielan i Jacek Żalek przerzucają się odpowiedzialnością, ale w tej sprawie rozpędza się już śledztwo.

Turcja i Szwajcaria

Polityk podkreślił na początku, że „ludzie wokół NCBiR działali jak mafia”. – Tam było kilka grup wpływów z różnych rejonów biznesowych i politycznych, i siebie nagrywali, więc prawdopodobnie prokuratura dysponuje też taśmami – powiedział. – Wszyscy się tam nagrywali – dodał.

Michał Szczerba zdradził, że trwa exodus menadżerów za granicę. – Wiemy, że były dyrektor przebywa w Szwajcarii. Kraju nienależącym do Unii Europejskiej – powiedział w kontekście NCBiR. Jeszcze bardziej poważnie wyglądają informacje na temat ludzi pracujących w Orlenie.

Podobne tendencje dzieją się teraz wokół Orlenu. Masowo wykupują nieruchomości w Turcji po to, żeby uzyskać obywatelstwo tureckie. Wiadomo, że Turcja nie realizuje ekstradycji nawet wtedy, kiedy wnioskuje o to taki kraj jak Polska, więc trwa ucieczka – ujawnił.

Zgodnie z tureckim prawem można uzyskać obywatelstwo tureckie, kupując nieruchomość o wartości 400 tys. USD. Warto odnotować, że Turcja nie zgadza się na ekstradycję własnych obywateli. Czyżby zorganizowana ucieczka ludzi pana Daniela? – napisał na Platformie X.

Wyłudzenia z NCBiR

W ubiegłym tygodniu RMF FM poinformowało, że ruszyło śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstw przez europosła Adama Bielana i byłego ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę. Postępowanie prowadzone na wniosek Najwyższej Izby Kontroli dotyczy nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W październiku ubiegłego roku kontrolerzy NIK stwierdzili liczne nieprawidłowości w konkursie organizowanym przez NCBiR „Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe”.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo z artykułu Kodeksu karnego mówiącego o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Aktualnie zbierany jest materiał dowodowy.

Po akcji ABW i Prokuratury Krajowej, zarówno w PiS i wśród polityków większości sejmowej panuje przekonanie, że to był wstęp do kolejnych przeszukań i zatrzymań. O nerwowej atmosferze panującej w Zjednoczonej Prawicy, pisaliśmy tutaj.

Źródło: WP.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Bohaterowie afer szukają schronienia za granicą?! Szokujące ustalenia posła Szczerby. „Zorganizowana ucieczka”

  1. Teresa pisze:

    Nie na darmo kupili zamek w Szwajcarii,teraz mają gdzie uciekać.Zdaje się że wykiwali wszystkich na czele z Glińskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *