Będzie z tego dym, Nawrocki bez zaproszenia na TO wydarzenie! „Nikogo z Kancelarii Prezydenta”

Ani Karol Nawrocki ani żadna osoba z jego otoczenia nie dostały zaproszenia na konferencję dotyczącą Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku. Reakcja Pałacu jest co najmniej zaskakująca.

Źle się dzieje na linii Polska – Ukraina

Stosunki na linii Polska – Ukraina dawno nie były tak złe. I wygląda na to, że szybko nie zostaną naprawione. Uporządkujmy fakty. Zaczęło się od fatalnej i nieprzemyślanej decyzji Wołodymyra Zełenskiego, który nazwał ukraińską jednostkę wojskową imieniem „Bohaterów UPA”, co wywołało w Polsce niesmak i oburzenie. I trudno się temu dziwić. Mowa przecież o uhonorowaniu formacji, która odpowiada za zamordowanie Polaków na Wołyniu. Ta decyzja wywołała sprzeciw MSZ, jak i Pałacu Prezydenckiego. Karol Nawrocki długo się nie namyślał (o ile w ogóle) i zapowiedział odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego, którym w 2023 r. uhonorował go Andrzej Duda.

Jak Nawrocki zapowiedział, tak Nawrocki zrobił. – Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy uzasadniał swoją decyzję prezydent.

Nawrocki zwrócił się do Zełenskiego

W odpowiedzi Wołodymir Zełenski odesłał Nawrockiemu order. – Wierzyliśmy, że Order Orła Białego, przyznany w 2023 roku, był przeznaczony dla Narodu Ukraińskiego i naszej armii. Tak właśnie powiedziano w tamtym czasie. Dziś odesłałem Order Prezydentowi Polski. Wierzę, że przyszłość potwierdzi szacunek, na jaki zasługują Ukraińcy – napisał prezydent Ukrainy. Na tym się jednak nie skończyło. Zełenski pokazał też zdjęcia Orderu w… paczce gotowej do wysłania. Później Zełenski udzielił wywiadu, w którym uzasadniał swoją decyzję i punktował Nawrockiego. Polski prezydent oczywiście nie pozostał mu dłużny.

Nawrocki bez zaproszenia

Żeby było ciekawiej, cała awantura toczy się na kilka dni przed Konferencję Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku w czwartek i piątek. I teraz polityczna bomba: jak ustaliła Wirtualna Polska Karol Nawrocki nie dostał na nią zaproszenia. Ten sam los spotkał wszystkich jego współpracowników z Pałacu Prezydenckiego. – Z tego, co wiemy, zaproszenia były wysyłane z podpisami Tuska i Zełenskiego. Prezydent takiego zaproszenia nie otrzymał – zdradził informator Wp.pl z otoczenia Karola Nawrockiego. W Pałącu robią jednak dobrą minę do złej gry i bagatelizują wydarzenie.

– Wartość tej konferencji jest nieco przesadzona. To kolejna konferencja, która odbywa się raz w roku w różnych miastach. Do tej pory głównie chodziło o popieranie Ukrainy i zbieranie środków na wsparcie. O przyszłej odbudowie Ukrainy mało się tam mówiło. Tam nie ma podpisywania wielkich umów i kontraktów – przekonuje rozmówca Wp.pl.

Źródło: Wp.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *