Alarm! Polska może stracić wszystkie fundusze unijne. Chodzi o setki miliardów złotych

Polska może stracić prawie wszystkie dotacje z Unii Europejskiej. Władze wspólnoty mogą bowiem zamrozić środki, które są przeznaczone dla naszego kraju. Powodem ma być spór o praworządność rządu PiS z Komisją Europejską. Sprawą zainteresowała się… niemiecka prasa.

Dotacje z UE nie dla Polski?

Polska już na przełomie 2023 i 2024 roku może zostać pozbawiona unijnych funduszy na rzecz pomocy strukturalnej. By do tego nie doszło, rząd PiS musiałby szybko pójść na ustępstwa z Trybunałem Sprawiedliwości UE, a tym samym zakończyć spór o praworządność.

Powyższą sprawą zajął się niemiecki „Der Spiegel”. Gazeta przypomina, że już w ubiegłym roku UE zamroziła dotacje dla Polski na lata 2021-2027. Ostatnie pieniądze z lat 2014-2020 trafią do nas 31 grudnia. Potem kurek z funduszami zostaje odcięty.

Media zza Odry wyliczyły, ile kasy może przejść nam koło nosa. Sam program Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 47,4 mld euro. Z kolei z Europejskiego Funduszu Społecznego moglibyśmy otrzymać 12,9 mld euro; z Funduszu Spójności – 11,3 mld euro. Łącznie daje nam to aż 75,5 mld euro!

W praktyce chodzi o dotacje na „rybołówstwo, azyl, migrację, zarządzanie granicami i bezpieczeństwo wewnętrzne”. Do tego naliczane są nam kary za zignorowanie werdyktu TSUE dot. „reformy” sądownictwa. Od początku 2022 r. płacimy 556,5 mln euro z odsetkami.

Co dalej z KPO?

Nadal nie otrzymaliśmy też środków z Krajowego Planu Odbudowy. Lider PO, Donald Tusk, obiecał, że, jeżeli tylko jego partia wygra wybory i uformuje nowy rząd, szybko dostaniemy te pieniądze.

Składam tu, w moim rodzinnym Sopocie, uroczyste przyrzeczenie. Dzień po wyborach, dzień po zwycięstwie, pojadę i odblokuję pieniądze z KPO i wszyscy to odczujemy – zadeklarował w czasie spotkania z wyborcami w Sopocie.

Temat KPO poruszył też niedawno premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem to jednak… opozycja blokuje wypłatę środków.

– Szanowny panie, już teraz część z tych pieniędzy płynie do Polski. Druga część, zablokowana przez sędziów i komisarzy, zablokowana na żądanie ludzi z Platformy Obywatelskiej, czeka. Czeka, hańba! – grzmiał.

Źródło: NaTemat.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *