14-latka zaszła w ciążę w wyniku gwałtu, ale odmówiono jej aborcji. OTO powód

Nastolatka z Podlasia padła ofiara gwałtu i zaszła w ciążę. Szpitale z okolicy jej miejsca zamieszkania miały odmówić aborcji – informuje Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa.

O sprawie 14-letniej dziewczynki z Podlasia informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa.

Jak czytamy, 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną padła ofiarą gwałtu ze strony swojego wujka. Nastolatka nie powiedziała nikomu o przerażającym przeżyciu.

Dopiero kiedy ciocia dziewczynki zorientowała się, że nastolatka jest w ciąży, zawiadomiono prokuraturę.

Ciocia dziewczynki zadzwoniła do nas z prośbą o pomoc w legalnej aborcji, bo szpitale w okolicy ich miejsca zamieszkania odmówiły zabiegu powołując się na klauzulę sumienia – relacjonuje Federa. – Ciocia mówiła nam, że potraktowano je w sposób brutalny i nieludzki: „Tu nie, idźcie stąd. Nie wiemy gdzie. To nie nasza sprawa…”. Lekarze nawet nie chcieli wysłuchać cioci. Dziewczynka nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest w ciąży – czytamy w poście.

Aktywistki informują, że zajęły się sprawą. Jak czytamy, poszkodowanej 14-latce zorganizowano wyjazd do Warszawy i „przejście aborcji w stolicy”.

Dziewczynka czuje się dobrze i już jest w domu. Warszawscy lekarze nie mogli zrozumieć postępowania lekarzy z Podlasia. Brak jakiekolwiek empatii to za mało powiedziane – piszą w poście aktywistki z fundacji Federa.

Wyrok TK

Od 1993 roku w Polsce funkcjonował tzw. „kompromis” dotyczący prawa aborcyjnego. Zakładał on trzy przypadki, w których dopuszczalne jest przerwanie ciąży. Legalna aborcja była możliwa w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego i gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Trzecia przesłanka została zniesiona przez kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku. TK uznał, że przepis o dopuszczalności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej jest niezgodny z konstytucją i w efekcie zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce, co wywołało falę protestów w całym kraju.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

2 Odpowiedzi na 14-latka zaszła w ciążę w wyniku gwałtu, ale odmówiono jej aborcji. OTO powód

  1. Gość pisze:

    Przepisy mówią że aborcja jest tylko legalna gdyż do chodzi do czynu takiego jak gwałt lub kazirodztwa pisze jak wół kodeksie TK , współczuję dziewczynce trauma do konca życia , zdrowia życzę

  2. Marta pisze:

    Napisać do obrońców życia, by zajęli się poczętym w ten sposób dzieckiem, tuż po urodzeniu… patrzę tutaj szczególnie na Kaję Godek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *