Zrobieni w Obajtka? Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski protestuje przeciwko oszukiwaniu Polaków przez Orlen

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski mają pytanie skierowane do prezesa Obajtka: dlaczego przez ostatnie miesiące mieszkańcy i gminy płaciły za dużo za paliwo?

Zrobieni w Obajtka?

Nowy Rok to nie tylko nowe nadzieje, ale też realne obawy dotyczące zwłaszcza sytuacji gospodarczej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy straszy, że przed nami ciężkie 12 miesięcy. Michael Burry, inwestor, który przewidział kryzys w 2008 r., twierdzi, że inflacja w USA będzie nadal rosła.


W tle zaś na polskich stacjach benzynowych Orlen stał się cud! Na ceny paliw nie wpłynęła zmiana stawki VAT z 8% na 23%. Jak to możliwe?

Skoro dochodzi do takiego zjawiska – mimo podwyższenia przez rząd stawki VAT na paliwa do 23% ceny na stacjach Orlen nie wzrosły – można dojść do wniosku, że marża Orlenu na hurtowej sprzedaży paliw była w 2022 r. sposób nieuzasadniony za wysoka.

Sztuczka wróżbity Jarosława – zaczarował Orlen

–  Jarosław Kaczyński i premier Morawiecki„cuda ogłaszają”  – na stacjach pojawia się niższa cena paliwa mimo podwyższenia VATu za paliwo. Taki cud możliwy jest tylko z powodu monopolu, który ustanowił rząd, dopuszczając do fuzji dwóch firm paliwowych w Polsce – Orlenu i Lotosu. Pomijam, że Lotos sprzedano za czapkę śliwek, na czym stracili wszyscy Polacy, a zyskała firma Orlen i jej akcjonariusze.  – twierdzi Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski i prezydent Sopotu.

Jego zdaniem wszystko to wpisuje się w szerszą politykę PiS.

– Mamy do czynienia z kolejną sztuczką wróżbity Jarosława, która ma prowadzić do centralizacji państwa i uzależniania gospodarki od rządów jednej partii.  Nie dajmy się nabrać. Sztuczka z oddaniem skradzionego portfela, w którego odzyskania cieszymy się nawet jeśli w portfelu znajdujemy 20 zamiast włożonych tam wcześniej 200 złotych to jawne okradanie zwykłych Polaków, samorządów  i przedsiębiorców – dodaje Karnowski.

Jeśli wypowiedź prezydenta Sopotu kogoś jeszcze nie przekonuje, warto przytoczyć konkretne liczby.

Tylko w grudniu Wrocław na zawyżaniu cen przez Orlen stracił 900 tysięcy, Gdańsk 500 tysięcy, gmina Pruszcz Gdański – 250 tysięcy, a mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dołożyli aż 3 miliony złotych.  Mocno oszukani mogą czuć się mieszkańcy Białegostoku – dla nich oznacza to stratę aż 5 milionów złotych w skali 11 miesięcy.

Jak sami Państwo widzą, od wielu miesięcy sytuacja finansowa w samorządach jest trudna i będzie jeszcze trudniejsza. Drożyzna, wysoka inflacja, podwyżki cen energii o 700 procent…  to wszystko drenuje budżety gmin. Jako gospodarze miast i wsi szukamy oszczędności w każdym działaniu. Jeśli istotnie jest, tak że marża za paliwo została zawyżona i była sztucznie utrzymywana w ostatnim kwartale to gmina Pruszcz Gdański straciła 250 tysięcy złotych. Czekamy na rzetelne i szybkie wyjaśnienia w tej sprawie – twierdzi Magdalena Kołodziejczak, wójt Gminy Pruszcz Gdański, członkini pomorskiego Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

 UOKiK zajmie się sprawą?

Ciąg dalszy na następnej stronie »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *