Znany ksiądz wychwala celibat. Internautom bardzo nie spodobał się sposób, w jaki to robi
Ksiądz Rafał Główczyński, znany szerzej jako „Ksiądz z Osiedla”, nagrał krótkie wideo na temat zalet celibatu. Okazało się, że temat wywołuje do teraz spore kontrowersje.
Kim jest ksiądz Rafał Główczyński?
Zacznijmy od tego, kim jest ksiądz Rafał Główczyński. To zakonnik, który należy do zakonu salwatorianów. Jest też katechetą w jednej ze szkół w Piastowie. Od 2020 r. prowadzi kanał „Ksiądz z Osiedla”.
Teraz ks. Główczyński nagrał filmik, w którym omawia temat celibatu. W braku prawa do wzięcia ślubu przez duchownych widzi zalety.
Problem w tym, że podane przez niego argumenty może i w założeniu miały być zabawne, ale pokazały jego infantylizm. Ksiądz twierdzi, że brak żony to przede wszystkim to, że nie trzeba pamiętać o rocznicach, nikt nie wyjada mu jedzenia ani nie kradnie ubrań. A i chyba najważniejsze dla każdego prawdziwego mężczyzny: to on ma zawsze rację.
@ksiadz_z_osiedla Oczywiście z dystansem 😅 #dc #dlaciebie #fyp #foryoupage
Wideo polubiło już blisko 9 tys. osób i zostało odtworzone ponad 300 tys. razy. Problem w tym, że spotkało się też krytyką. „Ja nie żyję w celibacie i wszystkie te punkty spełniam”, „to nie oznacza celibatu, tylko mieszkanie w pojedynkę”, „zapomniał ksiądz dodać, że nie ma teściowej”, piszą użytkownicy TikToka. Inny internauta zauważył, że duchowny „wymienił zalety braku stałego związku, co to ma wspólnego z celibatem?”
Trzeba przyznać, że występ księdza jest na miarę TikToka – jest infantylny, nie wnika dokładnie w temat i jest przeznaczony dla dzieci.
Geneza celibatu?
Skąd wziął się jednak celibat? Przypomnijmy, że w Kościele Katolickim był najpierw dobrowolny. Tylko część duchownych decydowała się na życie singla. Z czasem zaczęło się to zmieniać i na posiadanie żony zaczęto pozwalać już tylko niższym duchownym. W IV w.n.e. synod zakazał duchownym współżycia i posiadania dzieci, zaś w XI w. papież Grzegorz VII wprowadził celibat jako powszechnie obowiązującą zasadę. Dziś kwestię tę regulują przepisy zawarte w kodeksie prawa kanonicznego z 1917 r.
Źródło: TikTok, Onet