Kościół opublikował statystyki dot. religijności Polaków. TE dane mocno zaniepokoją hierarchów

Kościół policzył wiernych i opublikował statystyki dotyczące religijności Polaków. Niektóre dane zaniepokoją hierarchów.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) opublikował najnowsze dane dotyczące religijności w polskich diecezjach. Kościół ma się nad czym zastanawiać, bo dane za 2021 rok nie są powalające. Wynika z nich, że w Polsce na niedzielną mszę świętą uczęszcza zaledwie 28,3 proc. katolików.

W 2019 było to 36,9 proc. Ze statystyk wynika też, że Komunię świętą przyjmuje 12,9 proc. wiernych (w 2019 – 16,7 proc.).

Pewną poprawkę należy wziąć na moment przeprowadzenia badań. Jak przypominają autorzy, 26 września 2021 roku obowiązywały wówczas dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19. Wierni mogli zajmować połowę miejsc w kościołach (limit nie dotyczył w pełni zaszczepionych) i musieli zakryć usta oraz nos. Mimo wszystko postanowiono policzyć wiernych i przeprowadzić badanie statystyczne.

A jak w statystykach wypadają poszczególne regiony? Na czele zdecydowanie znajduje się diecezja tarnowską, gdzie na mszę uczęszcza 59,1 proc. katolików, a 21,9 proc. Przyjmuje komunię. Kościół odwiedza w niedzielę 49,7 proc. wiernych z diecezji rzeszowskiej i 46,9 proc. w diecezji przemyskiej.

W statystykach z 2021 odnotowano za to wzrost udzielanych sakramentów. Ochrzczono 315 tysięcy osób, wzrosła też liczba przystępujących do pierwszej Komunii Świętej. Odnotowano 331,7 tysięcy takich osób, czyli o 11,3 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Bierzmowanie przyjęło 265,7 tysięcy ludzi, co także oznacza wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Zwiększyła się także liczba ślubów kościelnych, których w 2021 roku udzielono 103,8 tysięcy.

Jest jednak statystyka, która mocno zaniepokoi Kościół. Chodzi o liczbę alumnów, czyli studentów seminariów duchownych.

Liczba alumnów diecezjalnych w 2021 roku wynosiła 1,3 tys. i jest to znaczący spadek w porównaniu do roku poprzedniego (z wartości 1,6 tys.) – czytamy w raporcie. Najwięcej alumnów studiuje w obu diecezjach warszawskich i w diecezji elbląskiej.

Spadła także liczba uczniów uczęszczających na religię.

W roku szkolnym 2021/22 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82,% uczniów, co stanowi spadek o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim – informuje raport ISKK. Co ciekawe, najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole odnotowano, podobnie jak w przypadku uczestnictwa w mszach, w diecezji tarnowskiej (97 proc.).

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *