Znany ksiądz uderza w Jurka Owsiaka! Padły kuriozalne zarzuty. „Współudział w promocji satanizmu…”

Czy Jurek Owsiak promuje satanizm? Tak uważa konserwatywny ksiądz Janusz Chyła. Poszło o zespół, który ma w tym roku zagrać na Pol’and’Rock Festival. A dokładniej o jego nazwę.

Jurek Owsiak to satanista!
Wydało się!

Jurek Owsiak i jego ludzie organizują kolejną edycję Pol’and’Rock Festival. Impreza jest promowana jako wydarzenie pełne miłości i pokoju. Inaczej patrzy na nie skrajna prawica, w której oczach festiwalowe miasteczko to raczej współczesna Sodoma i Gomora. W tym roku dochodzi fakt, że na scenie zagra tam kontrowersyjny zespół.

Pol’and’Rock Festival 2024 wystąpią m.in. Celkilt, Coma, Clawfinger, T. Love, Paktofonika Live Band, Mery Spolsky, Enej, Flapjack i… Rotting Christ. I właśnie ta ostatnia grupa wzbudza największe kontrowersje. Nie dość, że gra black metal (podgatunek metalu z antychrześcijańskim przesłaniem), to jeszcze jej nazwa oznacza „Gnijącego Chrystusa”.

– Rotting Christ to zespół, który od ponad trzech dekad kształtuje krajobraz metalu ekstremalnego. Założony w 1987 roku przez braci Sakisa i Themisa Tolisów, zespół szybko zyskał uznanie sceny blackmetalowej, swoim niezwykle mrocznym i oryginalnym brzmieniem. Ich debiutancki album „Thy Mighty Contract” (1993) ustanowił podwaliny ich kariery, łącząc w sobie elementy death, heavy i gothic metalu z niezmiennie obecnym duchem black metalu. Ich najnowszy album „Pro Xristou” jest kolejnym kamieniem milowym w ich 35-letniej historii, głęboko zakorzenionym w starożytnej i pogańskiej mądrości – czytamy na stronie festiwalu.

I faktycznie, choć zespół zaczynał jako blackmetalowy z czasem zmieniła się zarówno jego estetyka muzyczna, jak i tekstowa. Od lat Grecy śpiewają raczej liryki inspirowane grecką mitologią. Pojawia się krytyka religii, ale nie ma ona infantylnego charakteru tzw. satanizmu podwórkowego. Chodzi o krytykę tego, jak działają religie, a nie obrażanie wiernych czy Boga.

Ksiądz wie swoje!

To ostatnie nie przeszkadza Mateuszowi Magdziarzowi, byłemu szefowi TVP3 Opole.

– Juras postanowił w tym roku zaprosić na swój festiwal zespół „Gnijący Chrystus”. W oficjalnym komunikacie przedstawiony został jako 'kontrowersyjny'” – napisał na X. – W 2018 roku w Gruzji członkowie tej kapeli zostali aresztowani i uznani za propagujących satanizm i terroryzm. Jureczek kolejny raz skacze Katolikom po głowie. A potem, w okolicy stycznia, będzie jak co roku gadka o negatywnym stosunku Kościoła do Jurasa i WOŚP. Skąd ten stosunek może się brać? Macie jakieś pomysły – zachęcał do debaty.

Jego wpis „podał dalej” ksiądz Janusz Chyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach. Wprost oskarżył Owsiaka o „promocję satanizmu”.

– Współudział w promocji satanizmu mają ci, którzy popierają Jerzego Owsiaka i jego akcje – ostrzegł.

Warto dodać, że ksiądz Chyła słynie z dziwnych pomysłów. W 2020 r. krytykował decyzję rządu o limitach wiernych w kościele z powodu pandemii koronawirusa. Teraz chyba nie wykonał researchu i nie sprawdził dokładnie, jaką twórczość proponuje Rotting Christ.

Źródło: X

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *