Żenady i Antyżenady cz.17. Senator Bogucki antybohaterem tygodnia

To był tydzień zdominowany przez Platformę Obywatelską. Przez kilka dni Polska żyła marszem 4 czerwca i już wiadomo, że to nie koniec.

Żenady

Miejsce 3

Szymon Hołownia

To był bardzo kiepski tydzień dla Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Można jednak odnieść wrażenie, że największe straty ponosi lider Polski 2050. Na marszu 4 czerwca przemawiało 60 osób i obaj politycy dostali zaproszenie do wygłoszenia kilku zdań, ale z niego nie skorzystali. Nieoficjalnie wiadomo, że Hołownia na marszu usłyszał od uczestników sporo cierpkich słów i się wystraszył, że zostanie wybuczany lub wygwizdany.

W końcówce tygodnia zaproponował konsultacje w sprawie programu oświatowego. Po kilku godzinach okazało się, że obok formacji opozycyjnych, zaprosił także obóz rządzący. Nikogo nie uprzedził o tym, że ma zamiar dyskutować np. z Przemysławem Czarnkiem. Na opozycji znowu powiało chłodem.

Miejsce 2

Dezawuowanie marszu

Sztabowcy Prawa i Sprawiedliwości wymyślili sobie, że partia, razem z prorządowymi mediami, będzie wmawiała ludziom, że marsz 4 czerwca był Marszem Nienawiści. To wszystko polano sosem niskiej frekwencji. W finale okazało się, że cała strategia umniejszania znaczenia marszu rozzłościła Nowogrodzką, bo cała Polska widziała, że nie doszło do żadnych awantur, nie było wulgarnych haseł, a frekwencja zaskoczyła nawet organizatorów. Kilkadziesiąt godzin przed marszem wypuszczono spot wykorzystujący politycznie ludobójstwo w Auschwitz, który był komentowany na całym świecie. Nie można wykluczyć, że marsz wyrzuci z pracy PiS-owskich sztabowców, bo Nowogrodzka zastanawia się nad resetem kampanii i nowymi osobami odpowiedzialnymi za budowanie przekazu.

Miejsce 1

Senator Bogucki

PiS-owski senator Jacek Bogucki był gościem TVP Białystok. W studiu rozmawiano na temat aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Jacek Bogucki ocenił, że inni politycy opozycji nie są w stanie zaistnieć przy Donaldzie Tusku i tu pospieszył z wyjaśnieniem, co ma na myśli. – Donald Tusk jest bezwzględnym politykiem z twarzą hitlerowską. U niego litości nie ma – powiedział bez jakiegokolwiek poczucia niestosowności. Za swoje słowa odpowie przed Komisją Etyki.

Antyżenady

Miejsce 3

Sondaże

Dwa dni po marszu 4 czerwca pojawiły się pierwsze sondaże. W każdym z nich Platforma Obywatelska zyskała 5-6 pkt proc. i ponownie ma w zasięgu wzroku Prawo i Sprawiedliwość. Różnica wynosi 3-5 pkt proc., a w jednym sondażu obóz władzy został wyprzedzony przez największą partię opozycyjną. Równocześnie w każdym z badań spadek zalicza Trzecia Droga Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ich koalicja wyborcza melduje się na poziomie 9-11 proc. To bardzo niebezpieczny wynik, bowiem próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc.

Miejsce 2

Ukraińska kontrofensywa

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa – poinformował dwa dni temu amerykański „Wall Street Jorunal”. Prowadzonym na kilku kierunkach natarciom przewodzą brygady wyszkolone na Zachodzie. – Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami różnych kierunków. (…) Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Od kilku dni panuje cisza informacyjna.

Miejsce 1

Kolejne wiece

Już wiemy, że po sukcesie marszu 4 czerwca Platforma Obywatelska będzie się starała podtrzymać emocje, które zostały wygenerowane w Warszawie. Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział wiece wyborcze, które odbędą się w Poznaniu, Wrocławiu, Kłodzku i Jeleniej Górze. Tego nie było w strategii wyborczej Platformy Obywatelskiej, a pomysł zrodził się po półmilionowym marszu. W tej chwili przygotowywana jest rozpiska miast, w których odbędą się manifestacje.

Początek tygodnia będzie stał pod znakiem edukacji. Trzecia Droga organizuje konsultacje w sprawie swojego oświatowego projektu ustawy. Na tym tle doszło do zgrzytu na opozycji i będziemy wnikliwie obserwowali, jak potoczą się wypadki. W okolicach połowy tygodnia wróci temat aborcji za sprawą protestów. W szpitalu specjalistycznym w Nowym Targu z powodu wstrząsu septycznego zmarła 33-latka będąca w piątym miesiącu ciąży. Tydzień zakończymy kilkutysięcznym wiecem Donalda Tuska w Poznaniu. We wtorek startuje trzydniowe posiedzenie Sejmu.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *