Wymowny wpis Donalda Tuska, szykuje się wielka zmiana. „Maszyna ruszyła”

Mija zaledwie miesiąc rządów Koalicji 15 Października, ale wyborcy partii rządzących mogą z radością patrzeć w przyszłość. W czasie gdy ekipa Zjednoczonej Prawicy staje na rzęsach, by powstrzymać nieunikniony proces rozliczeń i naprawiania zdewastowanych instytucji publicznych, rząd Donalda Tuska realizuje kolejne swoje obietnice.

Sam premier w pełnym triumfu wpisie na serwisie X podkreślił, że nie zamierzają się zatrzymywać i dalsze działanie na rzecz obywateli będzie stałym elementem jego kadencji.

A my tymczasem załatwiamy ludzkie sprawy: budżet do końca tygodnia, granica odblokowana, 800+ dla wszystkich szybciej niż przewidziano w ustawie. Maszyna ruszyła!

– napisał w trakcie sejmowych prac nad ustawą okołobudżetową.

W międzyczasie pojawiła się informacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że trwają prace nad podniesieniem wysokości zasiłku pogrzebowego. Na początku roku media informowały o zapowiedzi szefa rządu, że Polacy mogą liczyć na niebagatelną podwyżkę tego świadczenia, bo do wysokości 150 % płacy minimalnej. To by oznaczało, że mowa o kwocie przekraczającej 6 500 zł. Z kolei wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski podczas rozmowy z Polskim Radiem 24 poinformował, że rząd obecnie pracuje nad planem znaczącego podwyższenia tego świadczenia. Jak zaznaczył, jest to krok niezbędny i obecnie jest w trakcie opracowywania formuły, która pozwoli na zrealizowanie tego planu.

Jak alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej (PIGP), obecnie co druga rodzina ma kłopot z zebraniem środków na pogrzeb swoich bliskich . Zdaniem Izby, przechowywanie, transport zwłok, ich kremacja, jak również przygotowanie grobu i ceremonii pochówku zdrożało w ciągu zaledwie ostatniego roku o średnio 20 proc. PIGP podkreśla, że zwiększenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 do 8 tys. zł pozwoliłoby na rozwiązanie ważnego, społecznego problemu.

Wiceminister Gajewski zwrócił uwagę, że taka podwyżka jest sporym wyzwaniem, jednak nie zamknął takiej możliwości, przekonując że prace trwają i podwyżka zasiłku z pewnością spełni oczekiwania branży.

– Czy ma być to kwota bezwzględna, czy ma być to kwota wskazana przez podstawę do jej ustalenia, czy będziemy waloryzować ten zasiłek pogrzebowy, czy zastosujemy inne rozwiązania – ujawnił członek rządu.

Avatar photo
Michał Kuczyński

Ciężko jest funkcjonować w rzeczywistości, w której prawdę trzeba z wielkim trudem udowadniać, a kłamstwo trafia do mas bez weryfikacji. Piszę i komentuję politykę i sprawy gospodarcze od kiedy pamiętam, najpierw z perspektywy studenta prawa, potem urzędnika, dziś przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *