Wyciekła tajna strategia Kremla. Putin chce włączyć Białoruś do Rosji?

Białoruś jest cały czas na celowniku Kremla. Dziennikarze Frontstory.pl dotarli do tajnego planu Władimira Putina, w którym pada data aneksji.

Dziennikarze Frontsorty.pl opisują dokument, do jakich dotarli wspólnie z innymi zagranicznymi redakcjami. Plan opisuje kremlowskie cele krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Białoruś ma zostać wchłonięta przez Rosję w ciągu niecałej dekady.

Rosyjska strategia

Wraz z przygotowaniami do inwazji na Ukrainę na Kremlu powstała „mapa drogowa” przejęcia kontroli nad Białorusią. Dokument zatytułowany „Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej na kierunku białoruskim” jest opisem, w jaki sposób Rosja chce inkorporować naszego wschodniego sąsiada. Dokument opisuje strategię Kremla w polityce, gospodarce i na polu wojskowym.

Strategia przewiduje „zapewnienie dominującego wpływu Federacji Rosyjskiej w sferze społeczno-politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalno-informacyjnej Białorusi”.

Dokument zakłada „harmonizację krajowego ustawodawstwa Białorusi zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej”, a także „wspólne przeciwdziałanie rozbudowie kontyngentów NATO w Europie Wschodniej, rozszerzeniu Sojuszu, rozmieszczeniu w regionie systemów obrony przeciwrakietowej” – pisze Frontsory.pl

Do 2030 roku Rosja chce całkowicie zrusyfikować Białoruś m.in. przez kontrolowanie przestrzeni informacyjnej i zapewnienie sobie przyjaznej postawy białoruskiego społeczeństwa. Plan obejmuje „promocję w przestrzeni medialnej postaw o zaletach kulturowej, gospodarczej i politycznej integracji z Federacją Rosyjską„.

Wiarygodna treść dokumentu

Dziennikarze zapytali o rosyjskie plany zachodnie służby i ekspertów. – Jego treść jest absolutnie wiarygodna – mówi wysoki rangą przedstawiciel NATO.

Cele Rosji w odniesieniu do Białorusi są takie same, jak w przypadku Ukrainy, tylko w Białorusi stawia ona bardziej na przymus, a nie wojnę. Celem końcowym nadal jest wchłonięcie tego kraju – mówi z kolei Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE.

Białoruski politolog prof. Waler Karbalewicz podchodzi do opracowania z dystansem i zwraca uwagę, że w tej chwili Rosja jest bardzo zajęta wojną. – W administracjach zarówno Rosji jak i Białorusi zawsze jest mnóstwo planów i nie wszystkie są realizowane. Wojna w Ukrainie wyznaczyła nową dynamikę dla całego regionu. Od jej wyniku zależą losy Białorusi, Rosji i Ukrainy – stwierdza.

Źródło: Frontsory.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Wyciekła tajna strategia Kremla. Putin chce włączyć Białoruś do Rosji?

  1. Krzak pisze:

    Jeszcze mało im terytorium, ciągle chcą sięgać po nowe. Chcą odbudować wielką Rosję. Wielkie potęgi już upadały, może już czas na Rosję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *