Wszystko jasne, Zełenski zdecydował ws. przyjazdu do Gdańska! „Oczekujemy podpisania…”
Źródło: yt/Onet
Wołodymyr Zełenski podjął decyzję ws. przyjazdu do Gdańska na konferencję dotyczącą Ukrainy. Karol Nawrocki pewnie aż przyklasnął z radości.
Dawno nie było tak źle
Stosunki na linii Polska – Ukraina dawno nie były tak złe. I wygląda na to, że szybko nie zostaną naprawione. Uporządkujmy fakty. Zaczęło się od fatalnej i nieprzemyślanej decyzji Wołodymyra Zełenskiego, który nazwał ukraińską jednostkę wojskową imieniem „Bohaterów UPA”, co wywołało w Polsce niesmak i oburzenie. I trudno się temu dziwić. Mowa przecież o uhonorowaniu formacji, która odpowiada za zamordowanie Polaków na Wołyniu. Ta decyzja wywołała sprzeciw MSZ, jak i Pałacu Prezydenckiego. Karol Nawrocki długo się nie namyślał (o ile w ogóle) i zapowiedział odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego, którym w 2023 r. uhonorował go Andrzej Duda.
Jak Nawrocki zapowiedział, tak Nawrocki zrobił. – Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy – uzasadniał swoją decyzję prezydent.
Zełenski nie przyjedzie do Gdańska
W odpowiedzi Wołodymir Zełenski odesłał Nawrockiemu order. – Wierzyliśmy, że Order Orła Białego, przyznany w 2023 roku, był przeznaczony dla Narodu Ukraińskiego i naszej armii. Tak właśnie powiedziano w tamtym czasie. Dziś odesłałem Order Prezydentowi Polski. Wierzę, że przyszłość potwierdzi szacunek, na jaki zasługują Ukraińcy – napisał prezydent Ukrainy. Na tym się jednak nie skończyło. Zełenski pokazał też zdjęcia Orderu w… paczce gotowej do wysłania. Później Zełenski udzielił wywiadu, w którym uzasadniał swoją decyzję i punktował Nawrockiego. Polski prezydent oczywiście nie pozostał mu dłużny.
Żeby było „ciekawiej”, cała awantura toczy się na kilka dni przed Konferencją Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku w czwartek i piątek. Od poniedziałku wiadomo, że nie pojawi się na niej Karol Nawrocki ani nikt z prezydenckiej ekipy (nie dostali zaproszeń). To nie koniec nieobecnych. W Gdańsku nie będzie też Wołodymyra Zełenskiego. Taką decyzję podjęła Ukraina. W zastępstwie prezydenta pojawi się premierka Julia Swyrydenko.
Premierka Ukrainy przyjedzie do Gdańska
„Poprowadzę ukraińską delegację oraz nasze ogólne działania na Konferencji Odbudowy Ukrainy 2026 w Gdańsku” – przekazała we wpisie na X Swyrydenko i dodała, że że misją delegacji będzie „zabezpieczenie konkretnych porozumień, które wzmocnią zdolności obronne Ukrainy i jej odporność, jednocześnie rozszerzając współpracę gospodarczą z naszymi partneram”. – Oczekujemy podpisania szeregu ważnych umów z międzynarodowymi partnerami, w tym tych mających na celu wzmocnienie ukraińskiego sektora energetycznego – zapowiedziała.
Źródło: Wp.pl