Politycy i dziennikarze żegnają prof. Jadwigę Staniszkis. „Była tam, gdzie tętniła polska wolność”

W poniedziałek PAP przekazała smutną wiadomość o śmierci Jadwigi Staniszkis w wieku 81 lat. Socjolożkę i politolożkę żegnają politycy i dziennikarze.

Zmagała się z chorobą

W poniedziałkowe popołudnie media obiegła smutna wiadomość o śmierci prof. Jadwigi Staniszkis. Politolożka, socjolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka zmarła w wieku 81 lat.

Informację o śmierci profesor potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej córka zmarłej, Joanna Staniszkis.

Rodzina zmarłej poinformowała, że pogrzeb prof. Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia w dniu poprzedzającym dzień jej urodzin. Uroczystość odbędzie się w kościele w Podkowie Leśnej.

Znana profesor w ostatnich latach cierpiała na chorobę Alzheimera. – Mama jest ciężko chora, cierpi na Alzheimera, więc kontakt z nią jest mocno utrudniony, nie mówi. To dla mnie przykry temat – mówiła jej córka w wywiadzie dla „Wprost” jesienią 2023 r.

Żegnają Jadwigę Staniszkis

Politycy i dziennikarze żegnają w mediach społecznościowych prof. Joannę Staniszkis. – Zmarła profesor Jadwiga Staniszkis. Wybitna socjolog i analityk. Wyrazista i przenikliwa, wielka zwolenniczka wolności. Jej niezwykłe osiągnięcia pozostaną źródłem inspiracji dla wielu. Niech spoczywa w pokoju — napisał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Z jej poglądami, analizami czy komentarzami można było się nie zgadzać – co także mnie się zdarzało. Ale to była bezdyskusyjnie nietuzinkowa postać. Ważna postać polskiej nauki i debaty publicznej. Bezkompromisowa. Taką ją zapamiętamy – pożegnał prof. Staniszkis Rafał Trzaskowski.

– Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jadwigi Staniszkis. Jako wybitna socjolog, nauczycielka i autorka, zainspirowała wielu swoim życiem pełnym pasji do nauki — stwierdził były premier Mateusz Morawiecki.

– Żegnam śp. prof. Jadwigę Staniszkis. Była tam, gdzie tętniła polska wolność. W 68 roku po stronie studentów, w sierpniu 80 roku w Stoczni Gdańskiej. Dawała przykład intelektualnej niezależności. Ożywiała humanistykę. Jej książki politologiczne zdobywały uznanie daleko poza granicami Polski. Mam wielkie poczucie wdzięczności za rady i wsparcie, którego mi udzielała. R. I. P. — napisał senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

– Kiedy myślę o prof. Staniszkis, od razu staje mi przed oczami to zdjęcie. Profesor niewiele zmieniła się przez lata, Włodzimierz Czarzasty nieco bardziej – napisała dziennikarka Karolina Opolska.

– Miała swoje zdanie. Nie była się krytycznych uwaga, szła pod prąd. Rozmawialiśmy wiele razy, nie tylko o polityce. Życiorys na film. Niepokorna i niezłomna. Dziękuję za wszystko, Pani Profesor. Do zobaczenia – pożegnał Staniszkis dziennikarz Jacek Nizinkiewicz.

Źródło: Interia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *