OTO dowód na nieudolność rządu PiS. Nie uwierzycie, co się dzieje z inflacją w Czechach!

W październiku inflacja w Czechach mocno spadła. Może więc powinniśmy uczyć się od naszych południowych sąsiadów, jak walczyć z rosnącymi cenami?

Spadek inflacji w Czechach

Czechy zanotowały 15,1 proc. inflacji w październiku w ujęciu rok do roku. We wrześniu ceny rosło w tempie 18 proc.

Inflację CPI (ang. consumer price index – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) obniżyły ceny energii.

Te spadły o aż 38,2 proc. rok do roku (we wrześniu rosły o 37,8 proc.). To efekt uwzględnienia tak zwanej taryfy oszczędnościowej, rządowego programu łagodzącego wzrost cen energii, który wprowadzono od października.

Niestety problem całkiem nie znika. Ceny żywności nadal rosną – o 25,1 proc. rok do roku i 3 proc. miesiąc do miesiąca.

Inflacja w regionie

Dziś najwyższą inflację CPI w regionie mają Węgry (jako „region” rozumiemy tutaj Polskę, Węgry i Czechy). W październiku ta wyniosła u Bratanków aż 21,5 proc. rok do roku. Także i tutaj podbijają ją ceny żywności (skok o proc r/r).

Polska z 17,9 proc. znajduje się więc po środku.

Dlaczego inflacja nadal rośnie?

Warto dodać, że inflacja w naszym kraju może jednak wkrótce bardzo negatywnie nas zaskoczyć. Chodzi o to, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przestała podnosić stop procentowe. Jednocześnie rząd nie ogranicza swojej polityki socjalnej. Mało tego, mówi się o tym, że PiS myśli już nawet o zwiększeniu świadczenia 500+ do 700- 800 zł, co oznaczałoby podkręcenie inflacji.

Ciąg dalszy na następnej stronie »
Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *