Gospodarka Inflacja

OTO dowód na nieudolność rządu PiS. Nie uwierzycie, co się dzieje z inflacją w Czechach!

W październiku inflacja w Czechach mocno spadła. Może więc powinniśmy uczyć się od naszych południowych sąsiadów, jak walczyć z rosnącymi cenami?

Spadek inflacji w Czechach

Czechy zanotowały 15,1 proc. inflacji w październiku w ujęciu rok do roku. We wrześniu ceny rosło w tempie 18 proc.

Inflację CPI (ang. consumer price index – wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) obniżyły ceny energii. Te spadły o aż 38,2 proc. rok do roku (we wrześniu rosły o 37,8 proc.). To efekt uwzględnienia tak zwanej taryfy oszczędnościowej, rządowego programu łagodzącego wzrost cen energii, który wprowadzono od października.

Niestety problem całkiem nie znika. Ceny żywności nadal rosną – o 25,1 proc. rok do roku i 3 proc. miesiąc do miesiąca.

Inflacja w regionie

Dziś najwyższą inflację CPI w regionie mają Węgry (jako “region” rozumiemy tutaj Polskę, Węgry i Czechy). W październiku ta wyniosła u Bratanków aż 21,5 proc. rok do roku. Także i tutaj podbijają ją ceny żywności (skok o proc r/r).

Polska z 17,9 proc. znajduje się więc po środku.

Dlaczego inflacja nadal rośnie?

Warto dodać, że inflacja w naszym kraju może jednak wkrótce bardzo negatywnie nas zaskoczyć. Chodzi o to, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przestała podnosić stop procentowe. Jednocześnie rząd nie ogranicza swojej polityki socjalnej. Mało tego, mówi się o tym, że PiS myśli już nawet o zwiększeniu świadczenia 500+ do 700- 800 zł, co oznaczałoby podkręcenie inflacji.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie