Ordo Iuris oburzone uchwałą którą przyjęli krakowscy radni. Co teraz zrobi PiS-owski wojewoda?

Krakowscy radni przyjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu. Do uchwały przyczepili się prawnicy z Ordo Iuris. Czy wojewoda im ulegnie?

Pod koniec listopada krakowscy radni przyjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2026 r.  Do SCT będzie mógł wjechać pojazd z silnikiem emitującym odpowiednią normę spalin. Uchwała oburzyła Ordo Iuris.

Czy wojewoda ulegnie?

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które skorzystało z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 r. wprowadzając ograniczenia. Na przyjętą uchwałę wpłynęło siedem skarg.

– W interwencjach główne zarzuty odnoszą się do wielkości strefy czystego transportu – mówi gazecie Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody Łukasza Kmity.

Na antenie Radia Kraków do skarg odniósł się PiS-owski wojewoda, który do końca grudnia ma podjąć decyzję w sprawie dalszych losów uchwały.

– Musimy sprawdzić, czy kwestie formalnoprawne zostały zachowane. To pierwsza taka uchwała w Polsce. Wystąpiłem do minister klimatu o ocenę. Chcemy działać wspólnie. Rada Miasta może wprowadzić pewne ograniczenia, ale argumenty podnoszone przez różne środowiska też są warte zbadania – mówił Łukasz Kmita.

Dodał, że skargi zawierają argumenty, że silniki Diesla są nierówno traktowane w stosunku do innych i zapowiedział sprawdzenie zgodności z ustawą przyjętej uchwały.

Uchwała narusza konstytucję

Do przyjętej uchwały swoje obiekcje zgłosili prawnicy Ordo Iuris, którzy uważają, że nowe regulacje naruszają konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa. Jak tłumaczą, skutki uchwały dotkną mieszkańców o niższym statusie majątkowym, bo nie będzie ich stać na zakup nowego samochodu.

– W opinii czytamy też, że Rada Miasta Krakowa, przyjmując uchwałę, „przekroczyła przyznane jej kompetencje, a zatem naruszyła konstytucyjną zasadę legalizmu” – pisze „Wyborcza”. Stanowisko Ordo Iuri zostało przesłane do wojewody i ministerstwa klimatu.

– Powyższe naruszenia sprawiają, że uchwała powinna zostać usunięta z porządku prawnego jako wykraczająca poza jego granice – mówi Łukasz Bernaciński, członek zarządu Instytutu Ordo Iuris.

W sumie w Europie funkcjonuje 300 SCT i wszędzie po ich wprowadzeniu spadła emisja pyłów, czyli mieszkańcy oddychają czystszym powietrzem.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *