Obajtek „rżnie głupa”? KO pokazuje, ile pieniędzy Polacy stracili przez byłego wójta Pcimia

Daniel Obajtek tłumaczył się na konferencji prasowej z cen paliwa. Koalicja Obywatelska mówi o „rżnięciu głupa” i pokazuje wyliczenia.

Najgorętszy temat w Nowym Roku obok afery z „Sylwestrem Marzeń”? To ceny paliw, które pomimo powrotu stawki VAT na 23 proc. nie uległy zmianie. W ocenie ekspertów, Daniel Obajtek stojący na czele Orlenu, nabijał zyski koncernu wyższymi marżami w zeszłym roku.

Wyliczenia

Sytuacja Daniela Obajtka zaczyna być podbramkowa. Po wdrożeniu w życie fuzji Lotosu i Orlenu, której skutki mogą by opłakane dla bezpieczeństwa państwa, przyszła kolei na ceny paliw i stosowane przez giganta paliwowego marże. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że Polacy byli łupieni na stacjach paliw.

We wtorek daniel Obajtek zrobił konferencję prasową, która miała niewiele wspólnego z pojęciem konferencji, bowiem dziennikarze nie mogli zadawać pytań, a tych jest cała masa. Prezes Orlenu tłumaczył się, że wszystko co odbyło się z cenami paliw, było robione dla dobra Polaków.

Koalicja Obywatelska nazywa tłumaczenia Obajtka „rżnięciem głupa” i pokazuje wyliczenia obrazujące skalę finansowego łupnia. 2,5 mld zł (dwa i pół miliarda złotych) to kwota na jaką Polacy zostali „trafieni” przez marżową politykę Orlenu. 

Marża hurtowa Orlenu w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła 1 złotych 30 groszy. W pierwszym kwartale 70 groszy. Orlen systematycznie podnosił ceny – mówił na konferencji w Sejmie Andrzej Domański z Instytutu Obywatelskiego. Podawał, że gdy ceny diesla spadły o 6 proc., w Polsce wzrosły o 3 proc.

Nerwowo w PiS

Gdy pojawiają się pytania o ceny paliwa w Prawie i Sprawiedliwości zaczyna robić się nerwowo i nie ma się co dziwić. Akurat jest to sprawa, która także dotknęła wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

To pana boli!! – mówił sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski do reportera, który zapytał go, dlaczego Polacy płacili miesiącami więcej. – Jeśli totalnej opozycji przeszkadza to, że nie zostały podniesione ceny, to jesteśmy zdziwieni. Cieszymy się z jednego, że ceny nie uległy zmianie – mówił Sobolewski.

Z analizy ekonomistów mBanku wynika, że gdyby Orlen nie zawyżał marży, to inflacja byłaby niższa. Na tym tle także pojawiają się spekulacje, bo inflacja to ukryty podatek. Im jest wyższa, tym większe wpływy ma budżet państwa.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Jedna odpowiedź na Obajtek „rżnie głupa”? KO pokazuje, ile pieniędzy Polacy stracili przez byłego wójta Pcimia

  1. Michał pisze:

    A może ktoś uświadomi tzw. mohetrowemu suwerenowi, że ceny paliwa to ok. 25% cen w sklepach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *